Frugal Living » How to Calculate the Cost of a Recipe

How to Calculate the Cost of a Recipe

fb iconpinterest iconpinterest iconlinkedin iconbuffer icon

Do you know how to figure out exactly how much a recipe costs you to make? You may be surprised at the REAL Cost…

As a frugal food blogger, one of the biggest frustrations that I’ve encountered is the sheer number of people that don’t understand how to break down the cost of a recipe. The reason this is frustrating for me personally is because when we create a recipe and take the time to break down the cost, we do so to try to help people who are struggling to stay within their budget.

We take the time to do this because we want others to be able to SAVE Money and find recipes that are affordable for their own families. Unfortunately, that time and energy is often met with “No -sah, it costs ____ to make it”.

how-to-calculate-the-cost-of-a-recipe

Your cost is obviously going to be slightly different even if you live nearby because of the fact that each person shops differently. Some people shop with coupons, some shop discount stores or dollar stores, some buy in bulk, while others purchase regular retail. This is why we frequently try to base our Budget101 Recipe breakdown using Walmart prices.

It’s not because we endorse that particular store, it’s because the prices are very similar throughout the United States and we’re trying to provide information that is as accurate to your personal area as humanly possible.

How to Calculate the Cost of a Recipe

The Cost Breakdown, Step by Step

In this particular case, we’re going to use Aldi prices, because that’s what I have in my pantry, Aldi brand products.

Here is an Actual Recipe from our site: Copycat Bisquick™ (Full directions here)

This recipe calls for the following:

8 cups flour
4 Tbs. Sugar
4 Tbs. baking powder
4 teaspoons salt
1 cup shortening

This Mix makes just over 9 cups of the mix which is the exact equivalent of a 40 oz box of Bisquick™.

Recipe Cost Calculation

Here’s how we calculate the cost of a recipe:

how-to-calculate-the-cost-of-a-recipe

1 (5lb) bag of flour is $1.29 (Aldi Price) there are 20 cups of flour in a 5lb bag- so $1.29 divided by 20 = 0.06 per cup of flour- we need 8 cups for this recipe so 8 x .06 = 48¢

1 (4lb) bag of sugar is $1.49 (Aldi Price) there are 9 cups of sugar in a 4lb bag- so $1.49 divided by 9 = 16.5¢ per cup of sugar- this recipe uses 1/4 cup so 16.5 cents divided by 4 equals .04 cents per 1/4 cup

1 container of baking powder is 56¢ (Aldi Price) there are 383 servings per container (1/8th tsp per serving) so 383 divided by 8 = 47.875 teaspoons per container. 56¢ divided by 47.875 = 0.0111 cents per teaspoon there are 3 tsp per tablespoon x 4 = 12 tsp = 0.133 cents

1 container Salt .50 (Aldi Price) there are 431 servings (1/4 tsp per serving) per container. Which means there are 107.75 teaspoons per container. Divide .50 cents (the cost of the entire container) by 107.75 (the number of servings) = cost per serving .004 cents .004 x 4(tsp) = 1 penny.

1 Container Shortening $2.69 (Aldi Price) there are 113 servings per container, 1 TBS is the serving size. There are 16 Tablespoons in 1 cup. $2.69 divided by 113 servings = 0.0238 cents per Tablespoon. 0.0238 cents x 16 Tablespoons = 38¢ per cup. An alternative way of figuring this is 113 servings divided by 16 tablespoons = 7.06 cups. $2.69 divided by 7.06 cups =38¢ per cup.

So, Let’s recap what we have so far:

8 cups of flour is 48¢
1/4 cup of sugar is 4¢
4 teaspoons of salt is 1¢
4 TBS baking powder 13¢
1 cup of shortening is 38¢
how-to-calculate-the-cost-of-a-recipe

Total Cost of 1 recipe Copycat Bisquick™ = 1.04¢

Here’s how NOT to Calculate the Cost of a Recipe:

1 (5lb) bag of flour is $1.29 (Aldi Price)
1 (4lb) bag of sugar is $1.49 (Aldi Price)
1 container Salt .50 (Aldi Price)
1 Container Shortening $2.69 (Aldi Price)
1 container of baking powder .56¢ (Aldi Price)

$1.29 + $1.49 + $0.50 + $2.69 +$0.56

The total cost of recipe $6.53 “because I had to buy all the ingredients”.

It’s incorrect to figure the entire cost of ALL the ingredients because you didn’t use ALL of the ingredients. There are a number of ingredients still left for you to make many more recipes, therefor it did NOT cost you $6.53 to make the recipe.

Now, let’s take a look at the price of 40oz of Bisquick™, it is currently listed for $3.28 for a 40 oz box. We’ve already discovered that it costs us only $1.04 to make the same amount of homemade quick mix.

how-to-calculate-the-cost-of-a-recipe

How to find the Percentage of Savings

  • Subtract the Smaller Number from the larger number
  • find the difference between the two: $3.28 – 1.04 = $2.24
  • then divide the difference with the larger number: $2.24 divided by 3.28 = 0.68
  • then move the decimal two places to the right of the answer and the answer is 68%
  • So, by making your own quick mix, you are literally saving 68% or in this case $2.24 on just one item.

Now, if you purchased just 1 box per week, you’re literally spending $170.56 per year on just Bisquick™. If you made your own you would literally save $116.48 in 1 year, JUST by making ONE mix instead of buying it. Imagine the impact of swapping out just 5 convenience food items from your grocery budget each week.

Now, if you don’t think you have TIME to make your own Mixes, you might want to check out this article . . .

© Can Stock Photo Inc. / Pixelbliss

View More Frugal Living Ideas

More Grocery Savings here: