Is Homemade Cheaper: Wheat Bread

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. FULL DISCLOSURE HERE
4 (80%) 25 votes

Here is my take on a loaf of whole wheat bread… I don’t know what it costs you at the day old store, but this is what a 2lb loaf made by me costs.

1 1/2 cup warm water – free
1 tbsp vegetable oil – .04
3 tbsp sugar – .01
2 1/4 cups whole wheat flour .11
1 1/4 cups white flour .6
1/3 cup vital wheat gluten .10
1/2 tsp salt – $.01
2 tsp dry yeast .10

total cost for 2lb fresh loaf is about $.43…. And this really surprised me too, since I had never taken the time to figure it out. It would be less for white bread, since you don’t need to add the vital wheat gluten or the whole wheat flour, and I usually use less yeast.

Hope this helps.

Sheila K, AZ

.

About Liss 4017 Articles
Melissa Burnell, known to her friends and fans as "Liss," grew up in Southern Maine, now residing in sunny South Carolina. As a busy Wife, Mother of two sons, an avid photographer, and self-employed entrepreneur, Liss understands the value of both time and money.

4 Comments

    • Thanks for the recipe.

      This recipe sounds a lot like the quantities my bread-maker would use, so I will try it in the bread-maker on the dough cycle.thank you for the recipe;it does sound really good.I make our bread in the bread-maker most of the time and it is definitely cheaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*