MYO Instant Cleaning Wipes

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. FULL DISCLOSURE HERE
4 (80%) 25 votes

If you love those instant cleaning wipes with the pop top containers, you’ll really love this recipe. You can make your own at a fraction of the cost!
A gallon of bleach is only $2.94 at walmart, this recipe uses 1 cup of cleaning liquid. A roll of heavy duty paper (shop) towels is $2.18. One roll makes 3 batches of cleaning towels.myo-instant-cleaning-wipes
You’ll Need:
1 Roll of Heavy Duty Shop towels
Cleaner (Such as Pine-Sol, Scented Bleach- such as citrus)
container with a cover (such as Rubbermaid or Mason Jar with a Parmesan Lid on it, etc)

Alternative Recipe:
Mix 1 1/2 cups of Water with 1/4 c. Liquid Bronners Castile Soap or Bronners Dishwashing Liquid

Fit the paper towels down into the container, mark them, then cut them off to fit. You can use a pair of heavy duty kitchen scissors, a serrated knife or even a hacksaw to cut them.

Place the cut paper towels into the bowl or container. Pour your desired cleaner of choice over the roll of paper towels, allowing it to soak up properly until fully saturated, about a cup of liquid. Let it set 5 minutes, then gently tug out the center piece of cardboard, reach into the middle and pull out the first cleaning towel.

Cut an “X” shape in the lid of the container and press the paper towel through. This will create an easy pull-through, single cloth each time you need a cleaning wipe. Be sure the lid is on the container tightly!

Budget101 Cost Breakdown:
1 Roll Shop Towels $2.18 (makes 3) $2.18/3= .73¢ each
1 cup bleach (1 gal/16 = .18¢ per cup
Container- Negligible- reuse what you already have = Free.

Total cost per batch for Copycat Clorox Wipes = 91¢ per Container of Homemade Clorox Wipes! Plus, you can make your own woodwork wash wipes using Murphy’s Oil Soap, or quick clean-up tile or floor wash wipes using Pine-Sol, etc.

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. FULL DISCLOSURE HERE
About Liss 4010 Articles
Melissa Burnell, known to her friends and fans as "Liss," grew up in Southern Maine, now residing in sunny South Carolina. As a busy Wife, Mother of two sons, an avid photographer, and self-employed entrepreneur, Liss understands the value of both time and money.

3 Comments

  1. I am going to have to try these. I like the pop up wipes at my own home but it is just me there. However, I am spending much of my time at my dad’s helping with my mom.

    My brother lives here also. Two men, one bathroom and me. Yep gotta try these.

  2. Lol. I hear ya. I share my home with to men,thank goodness I have two baths so I only have to share with my husband.

    I am raising my grandson , when he was a toddler I made something like these for dirty hands and face. I used Bounty Paper Towels and baby shampoo. When he got older and dirtier,lol I switched to antibacterial soap.

    I tried the less expensive towels but they wouldn’t hold up.

  3. I am definitely going to make these! It’s getting very expensive to buy the name brand ones, but I’m definitely addicted to using them daily, so all of these formulations will be made asap!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*