Snacks for hungry grad students

Budget101 Discussion List Archives Budget101 Discussion List Snacks for hungry grad students

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #253404

      I just went to the grocery store a few days ago and there were muffin mixes for

      $0.89 a piece. Each one makes 12 muffins. They are Martha White brand.

      Multiple flavors. Really economical to make them and take to your class.

      Herlean

      Ria <aweea_aka_awa@yahoo.com> wrote:

      I agree with the muffin suggestion…or you can make

      mini loaves of banana bread, blueberry ‘muffins’,

      chocolate chip ‘muffins’, cranberry orange

      muffins…the list of possibilities is endless.

      — kdog539 wrote:

      > As a grad student who has done this before, I think

      > muffins are one of

      > the best options. They are cheap and easy to make

      > and they can be as

      > healthy or unhealthy as you like. People aren’t

      > expecting a meal, just

      > something to hold them over until they get home.

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.

Budget101 Discussion List Archives Budget101 Discussion List Snacks for hungry grad students