Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #234939
      Liss
      Keymaster

      Italian Meal at $1.20:

      Tomato Pasta
      Garlic Bread
      Chocolate Pudding

      Tomato Pasta

      Pasta-

      2C flour
      2 eggs
      water

      In Food Processor, whirl eggs and flour til resembles corn meal, drizzle
      water until mixture begins to stick together and can be formed into a
      doughball without sticking to your hands. Feed through pasta maker (or roll
      by hand) until thinnest setting, Cut into desired shape…fettucini is fine.
      Dunk into boiling, salted water until done, about 1 minute, drain and set to
      the side. Makes 1 lb.

      Cost: 15 ?

      Sauce-

      2 Tbsp olive oil
      1 medium zucchini, sliced very thin (or your favorite vegetable green beans,
      eggplant, carrots, whatever)
      1 large tomato, diced
      1/2 tsp dried basil
      garlic salt to taste
      2 Tbsp Parmesan cheese (optional)

      In a hot skillet, cook zucchini until softened, add remaining ingredients and
      cook about one minute, until heated thoroughly. Place pasta into pan and stir
      until well coated and serve with a sprinkle of the cheese. Makes 4-6 large
      servings.

      Cost for all: 80?

      Garlic Bread

      bread of choice (good use for “heels” or ends of bread)
      garlic or garlic powder
      butter or margarine

      Combine butter with one peeled garlic clove and melt (20 second in
      microwave). Brush onto bread and bake about 5 minutes at 350F until toasted.
      (Alternately, mix garlic powder with butter and spread on…but this will use
      more butter). Cost for 4 piece: 5?

      maybe

      Chocolate Pudding

      Mix- 1C powedered milk
      2/3C sugar
      6 Tbsp cornstarch
      1/3C cocoa (more or less)
      1/4 Tsp vanilla

      This is for storage. To use: Add 1C water to 1/2C mix stir well and cook over
      medium heat, stirring until thick. Remove from heat and add 1 Tbsp butter and
      1/42tsp vanilla.

      Makes 4, 4 oz servings. Cost: 20?
      Southern Meal, Cost about 50?
      Beans and Greens
      Southern Cornbread

      Beans
      1 lb white beans (or your favorite: pintos, black eyed peas, butter beans,
      whatever)
      1 end chunk of ham or hamhock
      water

      Cover beans with water and bring to boil, pour off water and add fresh and
      return to stove (or soak overnight and pour off before cooking). Place ham or
      hamhock in with the beans and bring back to boil, cover, and turn the heat
      down. Boil several hours until beans are cooked and meat begins to fall off
      the bone.

      Remove bones and skin, and lid and boil a few minutes longer to
      form “bean gravy”. Serve with chow-chow, sliced onion or other condiment.
      Makes enough for 4 people for at least two meals. cost: maybe 75?

      for both
      meals

      Greens

      This is my way, not the Southern way. I think cooking them the Southern way
      makes them bitter…to do that you put them whole in the saucepan pan with
      bacon drippings and a little water and cook until lifeless.

      6C uncooked greens of choice (turnip, mustard, collard, or mixed), with tough
      stems removed, roll up and cut into slivers
      2-3 Tbsp butter

      Melt butter in large skillet and stir-fry greens in the butter until color
      changes and heated through. Serve with a bit of malt vinegar, if desired.
      Makes about 6, 1/2C servings Cost: depends on time of year 30?

      Cornbread

      1C self-rising flour
      1C cornmeal
      1 egg
      2 Tbsp oil, melted shortening, melted butter, or bacon drippings (through the
      crumbled bacon in, if you’ve got it!)
      buttermilk

      Combine all ingredients with enough milk to make a medium batter. Pour into
      well greased and hot cast iron skillet, bake at 350F until done about 1/2
      hour. Makes 8, 3″ wedges.

      Cost: about 15 ?

      From: Lorrain
      Date: Wed Jun 12, 2002 12:54 pm
      Subject: dinner under 2.00

    • #435096

      @Budget101 19 wrote:

      Italian Meal at $1.20:
      Tomato Pasta

      Pasta-

      2C flour
      2 eggs
      water

      In Food Processor, whirl eggs and flour til resembles corn meal, drizzle
      water until mixture begins to stick together and can be formed into a
      doughball without sticking to your hands. Feed through pasta maker (or roll
      by hand) until thinnest setting, Cut into desired shape…fettucini is fine.
      Dunk into boiling, salted water until done, about 1 minute, drain and set to
      the side. Makes 1 lb.

      Cost: 15 ?

      Sauce-

      2 Tbsp olive oil
      1 medium zucchini, sliced very thin (or your favorite vegetable green beans,
      eggplant, carrots, whatever)
      1 large tomato, diced
      1/2 tsp dried basil
      garlic salt to taste
      2 Tbsp Parmesan cheese (optional)

      In a hot skillet, cook zucchini until softened, add remaining ingredients and
      cook about one minute, until heated thoroughly. Place pasta into pan and stir
      until well coated and serve with a sprinkle of the cheese. Makes 4-6 large
      servings.

      Cost for all: 80?

      Sounds pretty tasty, and I the ingredients on hand, but think I’ll use dry pasta.
      A while back, I bought a boat load of different pastas on a really good sale plus had quite a few -very- good coupons on it…paid .05 per box. With the prices today, I doubt I can make it quite that cheap.
      I know homemade pasta is much tastier than dried, but I wonder if there is a texture difference…

    • #436406

      This post sure makes me hungry. I love pasta and beans. I would like to make my own pasta one day.

      That would be a blast.

Viewing 2 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.