Grocery Shopping

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259162
      Guest

      I have a 12 month old and for her I’m willing to buy real milk. Her

      Pediatrician still says babies need whole milk for brain development

      between 12 and 24 months… just a concern with babies since powder is

      “skim” milk.

      — In Budget101_@yahoogroups.com, Donna Cosey wrote:

      >

      > for us it would probably be worth it we have a family of 8 with a 13

      month old and my hubby is a milk drinker we gp through about a gallon

      a day and wic dropped these istead of five gallons you now get 4 1/2 I

      think. I’m gonna try it for a month and see if it helps if not I will

      jut go back to finding out where its the cheapest.

      >

      >

      >

      >

      >

      > Donna Cosey

      > NICE~n~COSEY Candles

      > Hand poured 100% SOY Candles

      >

      >

      >

      >

      > — On Tue, 7/1/08, Carol McNally wrote:

      >

      > From: Carol McNally

      > Subject: Budget101.com : Re: Grocery Shopping

      > To: Budget101_@yahoogroups.com

      > Date: Tuesday, July 1, 2008, 11:05 AM

      >

      >

      >

      >

      >

      >

      >

      >

      > I was going to say the same thing. Last I checked the big box of

      store brand powdered milk was $12.00. I did the math and would maybe

      save $1 which wasn¢t worth it in my opinion. I usually had to mix it

      with reg milk to get the kids to drink it anyway. Milk right now has

      gone down a bit for us it is $3 a gallon. It was $3.50. I did like

      having it on hand for emergencies, for instance if I was down to half

      a gallon I could mix up ½ a gallon of pwd milk and get by another day

      without going to the store, but that¢s about it.

      >

      > Carol

      >

      >

      > 12a.

      >

      > Re: Grocery Shopping

      > Posted by: “Val Coulman” vcoulman@gmail. com rvcoulman

      > Mon Jun 30, 2008 9:26 am (PDT)

      > Where we are, powdered milk is WAY more expense that “real” milk.

      What are

      > you using it for that might justify the higher cost? And yes, at our

      grocery

      > store it’s on the baking isle too – sometimes tucked in with the pancake

      > mixes.

      >

      >

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.