Grocery Shopping

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259144
      Guest

      Powdered milk is cheaper than dairy milk at Krogers here, but the

      thing I like so much about it is that it doesn’t spoil. We are both

      retired and have no kids living here anymore, so 1 at. of milk lasts

      over a week because hubby only uses it on his cereal once in a

      while. He doesn’t eat cereal every day so milk lasts way too long!

      I love having powdered milk to use in cooking because it’s always

      there. I make most of our bread and buns and both have milk in the

      recipe.

      Carole

      — In Budget101_@yahoogroups.com, “J Diane Northcutt”

      wrote:

      >

      > In this part of the country powdered milk is cheaper than real

      milk. Real milk is 3.99 per gallon ( best price). Powdered milk is

      14.50 for a box that makes 20 quarts ( in other words 5 gallons).

      That comes to 2.90 per gallon, a savings of 1.09 over real milk.

      > Needless to say , we use it in all cooking/ baking, homemade

      yougurt, pudding, hot cocoa etc etc etc

      >

      > Diane

      >
      .
      Original Message
      .

      > From: Val Coulman

      > To: Budget101_@yahoogroups.com

      > Sent: Monday, June 30, 2008 10:46 AM

      > Subject: Re: Budget101.com : Grocery Shopping

      >

      >

      > Where we are, powdered milk is WAY more expense that “real” milk.

      What are you using it for that might justify the higher cost?

      >

      >

      >

      > On Mon, Jun 30, 2008 at 5:33 AM, J Diane Northcutt

      wrote:

      >

      > I have found powdered milk in every single grocery store that I

      go to. Walmart, Aldi, Food Lion, BiLo and Piggly Wiggly. It is

      usually in the baking isle, sometimes on the bottom shelf.

      >

      >

      > —

      > Val Coulman

      > vcoulman@…

      >

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.