Grocery Shopping

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259100
      Guest

      In this part of the country powdered milk is cheaper than real milk. Real milk is 3.99 per gallon ( best price). Powdered milk is 14.50 for a box that makes 20 quarts ( in other words 5 gallons). That comes to 2.90 per gallon, a savings of 1.09 over real milk.
      Needless to say , we use it in all cooking/ baking, homemade yougurt, pudding, hot cocoa etc etc etc

      Diane

      Quote:
      .
      Original Message
      .
      From: Val Coulman
      To: Budget101_@yahoogroups.com
      Sent: Monday, June 30, 2008 10:46 AM
      Subject: Re: Budget101.com : Grocery Shopping

      Where we are, powdered milk is WAY more expense that “real” milk. What are you using it for that might justify the higher cost?

      On Mon, Jun 30, 2008 at 5:33 AM, J Diane Northcutt <jdnorthcutt@ftc-i.net> wrote:

      I have found powdered milk in every single grocery store that I go to. Walmart, Aldi, Food Lion, BiLo and Piggly Wiggly. It is usually in the baking isle, sometimes on the bottom shelf.



      Val Coulman
      vcoulman@gmail.com

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.