dry milk vs liquid again

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259532

      I worked up the figures for homemade laundry soap a few years back, just to check, here's what I came up with…
      Borax, 76oz box… 1/2 cup=3oz… 25.3 1/2 cups per box (rounded to 25) pd 2.29 for the box equals .0916 cents per 1/2 cup.
      Washing soda 55oz box…

      1/2 cup=4oz… 13.75 1/2 cups per box (rounded to 14) pd 1.99 for box equals .142 cents per 1/2 cup.
      Fels Napths soap, use 1/3 bar, paid 1.09 for bar comes to .36… added together…
      36+ 9+14= 59 cents per batch…

      I get 60 uses per batch… I use the liquid or gel homemade recipe…

      I don't pay for water, and as for the energy to use the stove, I usually am cooking something else when doing the soap anyway, so don't bother to add it in… wouldn't know how to to deduce all that energy stuff anyway…lol.

      Now, with a front loader, I use even less per load, so I'm paying less than a penny per load.

      Laura
      swOhio
      zone 5-6

      On 7/7/08, J Diane Northcutt[/b] <jdnorthcutt@ftc-i.net> wrote:

      Am I the only person that is finding it more expensive to make my own laundry detergent. There are a couple of brands of laundry detergent at Walmart that only end up costing only 4 cent per ounce. The cheapest Washing Soda I can find is9 cent per ounce and Borax is 3 cent per ounce which makes a final product of 6 cent per ounce ,but wait, we have not added the bar soap yet.That will increase the cost srtill more.

      When you guys say thathomemade is cheaper, do you mean cheaper than name brand?

      Diane


      Laura
      sw Ohio
      Zone 5-6

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.