dry milk vs liquid again

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259733

      I live in Arizona. The store is a discount grocers that carries a lot of large quantity, restaurant items. Most have damaged boxes bags or dented cans.

      Some of the regular items I buy there is sugar (50#, $12.99), flour wheat or white (50# 5.99), average rice (50# $8.99), bnls/sknls chick breast (20# .99 cents per lb, or 40# for .89 per lb), ground beef 80/20 $1.49 or less, bread loaves .50 – .75 each, #10 cans of fruit $2.99-3.99, #10 cans pizza or marinara sauce $1.99-2.99, #10 can cheese sauce $4.99, chicken nuggets (Burger King, $1.79 per lb.), Burger King Whopper patties, (36# case $.89 per lb), cases of chips (Lays, Cheetos, Doritos for $6.99, 72 per case,lunch size bag- you see them at WalMart for .25- ).

      I also buy large quantity paper good, like toilet paper, paper cups, paper plates. They also sell all the restaurant style ceramic/stoneware dishes and
      serving plates. I love those!

      You never know what they’ll have in fresh produce, but I can usually pick up lettuce, potatoes, and whatever is in season for a very good price.

      Anyway, I save tons of money on my grocery bill. I’ve been shopping there for years.
      Pj
      Insane Mom to J, J, N, L, B, H, N, N, N, B, B, K, K, T, S, R ages 29y – 14mo (but only 10+ kids at home now)

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.