dry milk vs liquid again

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #259520

      In this part of the country the 20 quart ( 5 gallon) box of powdered milk is a much better buy than the 8 quartbox. You get a much cheaper price per gallon that way.
      Diane

      Quote:
      .
      Original Message
      .
      From: Stephanie Dark
      To: Budget101_@yahoogroups.com
      Sent: Sunday, July 06, 2008 7:09 PM
      Subject: Budget101.com : dry milk vs liquid again

      I just bought both at the stores I shop at and looked at my bills for
      these. I live in the San Francisco Bay Area, FYI.

      A container of dry milk that makes 8 quarts (or 2 gallons) is $8.28
      (grocery store brand). That’s a cost of $4.14/gallon using dry milk.
      A half-gallon of liquid milk is $2.49 or a cost of $4.98/gallon for
      liquid milk (we use the paper containers from Trader Joe’s; if gallon
      containers came in anything besides plastic we’d get those to save on
      the price of milk).

      So, I would save 84-cents per gallon by using exclusively dried
      instead of liquid milk. Since my kids know the difference in taste
      when I give them the powdered vs. liquid (and they don’t like the
      taste), what I am doing is using the dry when cooking and the liquid
      for drinking; I hope we can save some pennies this way.

      Just another milk comparison for everyone to see.
      Stephanie

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.