Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #260537

      We have ALDI’s (owns Trader Joe’s too) in Chicago area (I’m in Bartlett) and it’s great! I usually spend $75 a week for 4 (2 adults &twin 6 yr old boys). I sometimes buy meat in bulk and divide it up for meals before freezing.

      This is a HUGE money saver. Chicken breast by the bag full are about $7 compared to $9-10 at brand name stores. Paper products, bath items, laundry soap $1.99 for 32 loads, pasta etc.

      are all great prices. I buy several different spices that really add flavor if it’s missing. Although, products are usually made from brand made companies and Aldi’s puts their label on it.

      (Many generic brands are well known brands w/different label.) As always they don’t carry everything and sometimes they carry brand name items. Recently, Barilla pasta, Pringles, brand name toilet paper. Milk is about $2.20-2.45/gallon.

      Our Meijer has 40% meats as well when you shop in the later evening hours, even as ‘early’ as 8pm. Near their checkouts are usually clearance breads, cakes and pastries/donuts as well.

      The back walls of Meijer and other major stores have clearance shelves that hold tons of great things. Although, be careful to only buy what you can absolutely use!!! I fell into that trap and have tons of stuff I really didn’t need.
      Last but not least, if I don’t have a lot of time to shop, I spend less.

      Buying exactly what I need and I’m outta there! I usually forget something though and hope it’s not super important. 馃檪
      路麓`路.(*路.赂(`路.赂 赂.路麓)赂.路*).路麓`路
      路麓篓*路.赂赂.Alison.

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.