We buy Natures recipe lamb and rice meal dry. Our bred of dog
(Schnauzer) is prone to some health problems and this brand is
supposed to be healthy. We do give one dental doggie treat daily.
They are fairly expensive.
One package of three is a little over
$2.00. But, I divide them in half and she gets one each day. To
this date (she is five), she has never had to have her teeth
cleaned.
Our vet thinks it is because of the dental doggies. I
fugure the treats have more than paid for themselves because of this
as our precious dog had to have his teeth cleaned at least once a
year.