Budget101 Discussion List Archives Laundry~Detergents~More Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #255171

      Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale.

      A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there’s washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it’s really a bargain?

      I’ve never made it, so I just want to know if I’m really going to save money. I figured someone has already been through this exercise….Thanks!!

      Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. [/url] “] Try it now.[/url]

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.

Budget101 Discussion List Archives Laundry~Detergents~More Cost of Homemade Detergent versus Store Bought