Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

Budget101 Discussion List Archives Laundry~Detergents~More Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #244769

      I did not like the home md liq washer detergent. Not cost effective for me, storage problem,and a mess to mk .
      I too, buy store bought fot $1.99 ea,1/2 it w/ water = $1/gallon. This is what works for me and I am frugal to where my kids (3 in their 40s)laugh at me. They say,”mom,are you still counting your money.?”
      But I think the joke is on them because they have their homes paid for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather around the fire at nite and count their money.LOLOL

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.

Budget101 Discussion List Archives Laundry~Detergents~More Cost of Homemade Detergent versus Store Bought