Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #255198

      Tide is definately my favorite, but I will NEVER pay for the Tide price, not even with a coupon. I really like the Arm and Hammer and now use their “green” version, or earth friendly version. But yes, it would be interesting to see how they all compare.

      I threw a load of kids clothes in the wash today, and they were the dirtiest clothes…….just disgusting. My 7 year old really knows how to get stuff thilthy. I threw in some oxy clean with that load.

      Oxy clean is another one of those things that is expensive, but I do use it when I have a really thilthy or stinky load to do. Kelly

      Grandma Donna wrote: This post brought back memories. When my daughter was young she had to
      do a school project. It was on comparing liquid laundry detergent.

      She
      took white sample cloths and put dye on one, grease, lipstick etc and
      let them sit for 2 hours before washing. Everything had to be the same
      sit times and water temp etc. Then she would do the next cloth and
      start the process again.

      Well she compared the famous well known
      brands and then the cheap ones. The Arm & Hammer liquid won without a
      doubt. The teachers were impressed.

      You all should do a test like
      that. Don’t pay extra just because of the commercial.
      HTH
      Donna

      – In Budget101_@yahoogroups.com, Kelly Weyd wrote:
      >
      > I can usually get my liquid on sale,
      and with a coupon for a
      reasonable price…….liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency
      washer and only use around 2 tsp. or a bit more per load.

      A big
      bottle of liquid detergent (200 oz.) usually lasts me 6 months or
      longer. So I would really interested to know too.
      > Kelly
      >
      > Maria Jewlz wrote:
      > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent
      versus store bought?
      >
      > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for
      $1.99 on sale.
      >
      > A bar of fels naptha is around $1.25.

      Then, there’s washing soda,
      vinegar, etc.
      >
      > Has anyone done the math to see if it’s really a bargain? I’ve
      never made it, so I just want to know if I’m really going to save
      money. I figured someone has already been through this
      exercise….Thanks!!
      >
      >


      >
      Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo!

      Mobile.
      Try it now.
      >
      >
      >
      >
      >


      > Find them fast with Yahoo!
      Search.
      >

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.