Cost of Homemade Detergent versus Store Bought- Laundry~Detergents~More

Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale. A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it's really a

bar, bee, buy, detergent, dry, exercise, friend, homemade, laundry, liquid, mobile, money, sale, save, save money, soda, store, vinegar, washing, yahoo, cost, versus, bought, figured, made, know-it-all, http://us.rd.yahoo.com/evt=51733/://mobile.yahoo.com/_ylt=ahu06i62sr8hdtdypao8wcj9tacj, newshound, math, prefer, $1.99, comparison, fels, bargain, naptha, $1.25

Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Maria Jewlz
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale. A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've never made it, so I just want to know if I'm really going to save money. I figured someone has already been through this exercise....Thanks!!

     
    Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. [/url] "] Try it now.[/url]



  2. #2
    Kelly Weyd
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    I can usually get my liquid on sale, and with a coupon for a reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency washer and only use around 2 tsp.or a bit moreper load. A big bottle of liquid detergent (200 oz.) usually lasts me 6 months or longer. So I would really interested to know too. Kelly

    Maria Jewlz <waiting_4_n_angel@yahoo.com> wrote: Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually
    buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale. A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've never made it, so I just want to know if I'm really going to save money. I figured someone has already been through this exercise....Thanks!!


    &#32;



  3. #3
    mem68
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought



    I did not like the home md liq washer detergent. Not cost effective for me, storage problem,and a mess to mk .
    I too, buy store bought fot $1.99 ea,1/2 it w/ water = $1/gallon. This is what works for me and I am frugal to where my kids (3 in their 40s)laugh at me. They say,"mom,are you still counting your money.?"
    But I think the joke is on them because they have their homes paid for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather around the fire at nite and count their money.LOLOL
    [quote]
    ----- Original Message -----
    From: Kelly Weyd
    To: Budget101_@yahoogroups.com
    Sent: Tuesday, January 15, 2008 7:17 PM
    Subject: Re: Budget101.com : Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    I can usually get my liquid on sale, and with a coupon for a reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency washer and only use around 2 tsp.or a bit moreper



  4. #4
    Liss
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought



    <SPAN class="609301516-16012008">
    >>But I think the joke is on them because they have their homes paid for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather around the fire at nite and count their money.LOLOL<<
    <SPAN class="609301516-16012008">
    <SPAN class="609301516-16012008">OMG, this is SO funny! You Go Mom! That's just a riot.
    <SPAN class="609301516-16012008">
    <SPAN class="609301516-16012008">In answer to the thread, if you don't use coupons at all, then Yes, it can be more frugal to Make your own Detergent. But lately, I've gotten Very handy using coupons and have been getting Great deals on laundry detergent for .25- .50 a Bottle for Brands like ALL, Purex, Tide, and Biz.
    <SPAN class="609301516-16012008">
    <SPAN class="609301516-16012008">For me, my days of making my own detergents are gone. I did have this comparison on the site www.budget101.com under Dare to Compare. You can find it using the search.
    <SPAN class="609301516-16012008">
    <SPAN class="609301516-16012008">~Liss



  5. #5
    herberkids3
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    I've never made it up, but in theory, all the ingrediants make up

    more than the store bought. Personally, I prefer store bought, but I

    don't have the time to mess around with trying to make it.



    Heather



    --- In Budget101_@yahoogroups.com, Maria Jewlz

    <waiting_4_n_angel@...> wrote:

    >

    > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus

    store bought?

    >

    > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid)

    for $1.99 on sale.

    >

    > A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing

    soda, vinegar, etc.

    >

    > Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've

    never made it, so I just want to know if I'm really going to save

    money. I figured someone has already been through this

    exercise....Thanks!!

    >

    >

    > ---------------------------------

    > Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo!

    Mobile. Try it now.

    >










  6. #6
    Bridget
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Ok, this is my FIRST post ever for you guys, but I had to chime in. I read stuff

    everyday and

    just sit quietly. Just wanted to say HI and that's great that you instilled in

    them good frugal

    habits That is what I'm struggling with! I'm Bridget from a small lil town in

    PA, I'm 25

    and live at home but pursuing my masters. Honestly I want to stay in my lil

    town. However

    the issue comes in $. IT is small aka no walmart etc. We have 2 franchises

    Subway and

    Giant Eagle. The Mellons that own Mellon bank kinda run the town that way so

    that it

    keeps the lil town flavor. The joke is that anyone that lives here doesn't

    really shop here.

    The prices are all jacked up high usually. I only shop sales or for a special

    occasion or

    deal. I try to be frugal but I stink at it. I have expensive taste and was

    raised as an only

    child (to some spoiled, BUT NEVER a brat) I knew that I was blessed. However, I

    was not

    taught how to manage money hardly at all. I am a coupon cutter, deal finder, and

    if I order

    something it is normally on clearance or sale or I have deals to get freebies

    with it. I just

    love to find out deals and freebies and thrive on that. I am working on the

    whole grocery

    bill thing, that is what kills me. I love natural/organic food too. I just need

    guidance and

    that is what I get out of Budget 101 and you all.



    --- In Budget101_@yahoogroups.com, "Liss" <liss@...> wrote:

    >

    > >> But I think the joke is on them because they have their homes paid

    > for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home

    > maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather

    > around the fire at nite and count their money.LOLOL<<

    >

    > OMG, this is SO funny! You Go Mom! That's just a riot.

    >

    > In answer to the thread, if you don't use coupons at all, then Yes, it can

    > be more frugal to Make your own Detergent. But lately, I've gotten Very

    > handy using coupons and have been getting Great deals on laundry detergent

    > for .25- .50 a Bottle for Brands like ALL, Purex, Tide, and Biz.

    >

    > For me, my days of making my own detergents are gone. I did have this

    > comparison on the site www.budget101.com under Dare to Compare. You can find

    > it using the search.

    >

    > ~Liss

    >












  7. #7
    armstrca
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought




    <SPAN class="539573016-16012008">I use a combo. 1st off, I just use powder. So I mix up a small box of 1/2 & 1/2 of washing soda and borax. Fill my scoop 2/3rds up with it, fill the rest of it up with commercial laundry soap. My commercial soap lasts several months. My clothes get clean, and at a much cheaper cost then just using the commercial stuff.



  8. #8
    Kelly Weyd
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    I like the idea of mixing the two!!!!! kelly

    armstrca <carmstr1@ems.jsc.nasa.gov> wrote: <SPAN class="539573016-16012008">I use a combo. 1st off, I just use powder. So I mix up a small box of 1/2 & 1/2 of washing soda and borax. Fill my scoop 2/3rds up with it, fill the rest of it up with commercial laundry soap. My commercial soap lasts several months. My clothes get clean, and at a much cheaper cost then just using the
    commercial stuff.


    &#32;
    Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. [/url] "] Try it now.[/url]


  9. #9
    Christina Wyatt
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Hi, I made my first batch and to tell you the truth I like it. I have tough laundry and lots of it. If you read the amount of each ingredient you will see that you can make three batches out of the fels naptha and the washing soap and the borax you only use a half a cup and you will be able to make many batches out of one box. So a rough guess I think that you can make it for about $1.50 for 2 gallons and it only takes a half of a cup per wash. So for my family it is a saver for us but I probably do about 15 loads of laundry a week. Also it took about 10 minutes to make I thought it was very easy. Christina

    herberkids3 <herberkids3@yahoo.com> wrote: I've never made it up, but in theory, all the ingrediants make up
    more than the store bought. Personally, I prefer store bought, but I
    don't have the time to mess around with trying to make it.

    Heather

    --- In Budget101_@yahoogroups.com, Maria Jewlz
    <waiting_4_n_angel@...> wrote:
    >
    > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus
    store bought?
    >
    > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid)
    for $1.99 on sale.
    >
    > A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing
    soda, vinegar, etc.
    >
    > Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've
    never made it, so I just want to know
    if I'm really going to save
    money. I figured someone has already been through this
    exercise....Thanks!!
    >
    >
    > ---------------------------------
    > Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo!
    Mobile. Try it now.
    >





  10. #10
    Jillian Snyder
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Hello Bridget and welcome I am in PA also! What town

    are you from? I to have a similar situation, only

    child, with no money worries til on my own and now at

    29 I to am working on my bachelors and curbing

    spending and eliminating debt.



    --- Bridget <bridget.shirey@gmail.com> wrote:



    > Ok, this is my FIRST post ever for you guys, but I

    > had to chime in. I read stuff everyday and

    > just sit quietly. Just wanted to say HI and that's

    > great that you instilled in them good frugal

    > habits That is what I'm struggling with! I'm

    > Bridget from a small lil town in PA, I'm 25

    > and live at home but pursuing my masters. Honestly I

    > want to stay in my lil town. However

    > the issue comes in $. IT is small aka no walmart

    > etc. We have 2 franchises Subway and

    > Giant Eagle. The Mellons that own Mellon bank kinda

    > run the town that way so that it

    > keeps the lil town flavor. The joke is that anyone

    > that lives here doesn't really shop here.

    > The prices are all jacked up high usually. I only

    > shop sales or for a special occasion or

    > deal. I try to be frugal but I stink at it. I have

    > expensive taste and was raised as an only

    > child (to some spoiled, BUT NEVER a brat) I knew

    > that I was blessed. However, I was not

    > taught how to manage money hardly at all. I am a

    > coupon cutter, deal finder, and if I order

    > something it is normally on clearance or sale or I

    > have deals to get freebies with it. I just

    > love to find out deals and freebies and thrive on

    > that. I am working on the whole grocery

    > bill thing, that is what kills me. I love

    > natural/organic food too. I just need guidance and

    > that is what I get out of Budget 101 and you all.

    >








  11. #11
    armstrca
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">I just use an box from used up detergent. It is a small box. My commercial detergent box is also small. They are on top of each other in my laundry area at my house.
    <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">I fill the home-made stuff with alternate scoops of the borax and washing soda, until it is full enough. Then 2/3 of the mix and fill the rest of the scoop with the commercail stuff.
    <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">It is easy, and not as time consuming as making the liquid mix, or the dry mix where you have to add the shavings of the soap.







    From: Budget101_@yahoogroups.com [mailto:Budget101_@yahoogroups.com] On Behalf Of Kelly Weyd
    Sent: Wednesday, January 16, 2008 10:47 AM
    To: Budget101_@yahoogroups.com
    Subject: Re: Budget101.com : Cost of Homemade Detergent versus Store Bought<SPAN class="215303918-16012008">
    <SPAN class="215303918-16012008">
    I like the idea of mixing the two!!!!!
    kelly



  12. #12
    Pj
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    I'm so excited to try my new detergent! This is what it cost me - less than .02 cents per 1/2 cup (that's .02 per load!) There's no way I can buy laundry soap for that amount, even with coupons! I usually pay 2.74 for a 32 load bottle. .25 per 1/2 cup Washing Soda .42 per 1/2 cup Borax I make homemade soap, and have tons of it laying around for years (the end pieces that I won't give away, a misshaped one, etc) So I didn't have to pay for soap. I did addsome lavender, orange and grapefruit essential oils for a great smell. I'm thinking that if I like the results from the detergent, I'll make up a batch solely for whites, and add blueing to it. I hope it works!

    armstrca <carmstr1@ems.jsc.nasa.gov> wrote: <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">I just use an box from used up detergent. It is a small box. My commercial detergent box is also small. They are on top of each other in my laundry area at my house. <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">I fill the home-made stuff with alternate scoops of the borax and washing soda, until it is full enough. Then 2/3 of the mix and fill the rest of the scoop with the commercail stuff. <DIV dir="ltr" align="left"><SPAN class="215303918-16012008">It is easy, and not as time consuming as making the liquid mix, or the dry mix where you have to add the shavings of the soap.
    From: Budget101_@yahoogroups.com [mailto:Budget101_@yahoogroups.com] On Behalf Of Kelly Weyd
    Sent: Wednesday, January 16, 2008 10:47 AM
    To: Budget101_@yahoogroups.com
    Subject: Re: Budget101.com : Cost of Homemade Detergent versus Store Bought<SPAN class="215303918-16012008"> <SPAN class="215303918-16012008">
    I like the idea of mixing the two!!!!! kelly


    &#32;
    Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. [/url] "] Try it now.[/url]


  13. #13
    Grandma Donna
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    This post brought back memories. When my daughter was young she had to

    do a school project. It was on comparing liquid laundry detergent. She

    took white sample cloths and put dye on one, grease, lipstick etc and

    let them sit for 2 hours before washing. Everything had to be the same

    sit times and water temp etc. Then she would do the next cloth and

    start the process again. Well she compared the famous well known

    brands and then the cheap ones. The Arm & Hammer liquid won without a

    doubt. The teachers were impressed. You all should do a test like

    that. Don't pay extra just because of the commercial.

    HTH

    Donna





    - In Budget101_@yahoogroups.com, Kelly Weyd <kellmar98@...> wrote:

    >

    > I can usually get my liquid on sale, and with a coupon for a

    reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency

    washer and only use around 2 tsp. or a bit more per load. A big

    bottle of liquid detergent (200 oz.) usually lasts me 6 months or

    longer. So I would really interested to know too.

    > Kelly

    >

    > Maria Jewlz <waiting_4_n_angel@...> wrote:

    > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent

    versus store bought?

    >

    > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for

    $1.99 on sale.

    >

    > A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda,

    vinegar, etc.

    >

    > Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've

    never made it, so I just want to know if I'm really going to save

    money. I figured someone has already been through this

    exercise....Thanks!!

    >

    > ---------------------------------

    > Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile.

    Try it now.

    >

    >

    >

    >

    > ---------------------------------

    > Find them fast with Yahoo!

    Search.

    >










  14. #14
    Kelly Weyd
    Guest

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Tide is definately my favorite, but I will NEVER pay for the Tide price, not even with a coupon. I really like the Arm and Hammer and now use their "green" version, or earth friendly version. But yes, it would be interesting to see how they all compare. I threw a load of kids clothes in the wash today, and they were the dirtiest clothes.......just disgusting. My 7 year old really knows how to get stuff thilthy. I threw in some oxy clean with that load. Oxy clean is another one of those things that is expensive, but I do use it when I have a really thilthy or stinky load to do. Kelly

    Grandma Donna <venusypc@yahoo.com> wrote: This post brought back memories. When my daughter was young she had to
    do a school project. It was on comparing liquid laundry detergent. She
    took white sample cloths and put dye on one, grease, lipstick etc and
    let them sit for 2 hours before washing. Everything had to be the same
    sit times and water temp etc. Then she would do the next cloth and
    start the process again. Well she compared the famous well known
    brands and then the cheap ones. The Arm & Hammer liquid won without a
    doubt. The teachers were impressed. You all should do a test like
    that. Don't pay extra just because of the commercial.
    HTH
    Donna

    - In Budget101_@yahoogroups.com, Kelly Weyd <kellmar98@...> wrote:
    >
    > I can usually get my liquid on sale,
    and with a coupon for a
    reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency
    washer and only use around 2 tsp. or a bit more per load. A big
    bottle of liquid detergent (200 oz.) usually lasts me 6 months or
    longer. So I would really interested to know too.
    > Kelly
    >
    > Maria Jewlz <waiting_4_n_angel@...> wrote:
    > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent
    versus store bought?
    >
    > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for
    $1.99 on sale.
    >
    > A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda,
    vinegar, etc.
    >
    > Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've
    never made it, so I just want to know if I'm really going to save
    money. I figured someone has already been through this
    exercise....Thanks!!
    >
    > ---------------------------------
    >
    Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile.
    Try it now.
    >
    >
    >
    >
    > ---------------------------------
    > Find them fast with Yahoo!
    Search.
    >




    &#32;



  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


    Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought?

    I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale.

    A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc.

    Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've never made it, so I just want to know if I'm really going to save money. I figured someone has already been through this exercise....Thanks!!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •