Slash Your Milk Bill!- Frugal Savings

Slash Your Milk Bill! Save $$ with non-fat dry milk. Buy the dry milk at warehouse clubs like Sams or Costco (you don't save much, if anything, buying it at your supermarket). Mix 1 and 1/3 cups of milk powder with 4 cups water to make one quart of milk. Combine this with one quart of your

adding, budget, budget101, color, experience, forums, hat, joann, members, milk, note, points, post, posts, reading, shop, slash, spend, topic, week, powdered, gallon, water, quart, half, chocolate, recipe, combine, averages, bill, save, powder, cups, sams, calls, substitute, goods, baked, boxed, microwave, heat, find, creamier, mixes, snap-on-lid, container, rubbermade, measuring, inside, scooping

Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Deal GURU
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    N. Ohio
    Posts
    3,117
    Blog Entries
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Slash Your Milk Bill!


    Slash Your Milk Bill!

    Save $$ with non-fat dry milk. Buy the dry milk at warehouse clubs like Sams or Costco (you don't save much, if anything, buying it at your supermarket). Mix 1 and 1/3 cups of milk powder with 4 cups water to make one quart of milk. Combine this with one quart of your regular milk. Chill it, and I guarantee no one in your family will know the difference. The powdered milk I buy averages $1.48 a gallon. I mix it half and half with milk that I buy at Sams for around $2.00 a gallon. That averages out to $1.74 a gallon! I also mix powdered milk with chocolate milk powder and keep it in a jar in the cupboard. When the kids want hot chocolate, they combine this mix with water and heat it in the microwave. I find it to be creamier than the boxed mixes. Also, whenever a recipe for baked goods calls for milk, I substitute 1/3 cup of powdered milk and 1 cup of water for each cup of milk in the recipe. It works the same as milk out of the carton and is much cheaper. (For convenience sake, I keep the powdered milk in a big Rubbermade container with a snap-on-lid and keep a 1/3 cup measuring cup inside for easy scooping).
    JoAnn
    "Joy is not in things. It is within us"

  2. The Following 10 Users Say Thank You to JoAnn For This Useful Post:


  3. #2
    Deal GURU
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    NW Missouri
    Posts
    1,086
    Blog Entries
    154
    Downloads
    3
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    I freeze milk all the time to use later in the month or to make yogurt with it. When we run out of fresh milk I use the frozen skim or 1% milk. After it's mostly thawed I mix in some powdered milk and the kids are clueless that it's not the regular whole milk they usually drink. I've gotten by with this for more than 12 years! I buy my dry milk from LDS Food Storage centers. Right now I'm paying $36.95 for 25 lb bags of Dry Milk.You can find the nearest one to you and what they have and current prices at Family Home Storage or I also buy it in bulk from Honeyville grains 25 lbs for $54.99. Shipping anywhere in the US is $4.95 no matter how much you buy. We all love their Milk substitute! Powdered Dried Whole Eggs - Freeze Dried Fruit - Blanched Almond Flour - Steel C - Canned Food Storage
    I buy 1% at my nearest military commissary and freeze them to use during the month. I get milk there much, much cheaper than I can locally at Walmart or Hyvee and there is no growth harmones in the milk. We hope to have our own milk cows next year but we'll always have lots of dry milk in our food storage for when we need it.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to brchbell For This Useful Post:


  5. #3
    Deal GURU
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    N. Ohio
    Posts
    3,117
    Blog Entries
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Thank-You for all the great info that you added. I'll have to check this out, I've never purchased dry milk in in 25 lb bags before.
    JoAnn
    "Joy is not in things. It is within us"

  6. #4
    Ground Level Lurker
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Swanton, Ohio
    Posts
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    wow those are some great tips...ive noticed lately we have been goin threw milk ALOT i am going to try these tips!

  7. #5
    What's a Budget?
    Join Date
    May 2009
    Posts
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Does that really work, mixing the powdered with 1% or 2%?

    We usually buy only whole milk, and don't really mind 2% that bad.... but HATE the taste of powdered milk.

    Also, the only store I can buy groceries is WalMart..does anyone know how expensive powdered milk is there?
    Sell your cleverness and purchase bewilderment.

  8. #6
    Deal GURU
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    N. Ohio
    Posts
    3,117
    Blog Entries
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Not sure what the price is at Walmart--And my family is really picky and they don't seem to mind this mix. I can't taste much of a difference either.
    JoAnn
    "Joy is not in things. It is within us"

  9. #7
    Budget101 Done Digging
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Ohio
    Posts
    789
    Blog Entries
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Great ideas everyone. I have never tried to mix it with 2%. I used the powdered milk for cooking, but not drinking. We don't like the taste of powdered milk, but my family never notices the difference when I use it for cooking. It also makes pudding taste like home made

  10. #8
    Deal GURU
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    NW Missouri
    Posts
    1,086
    Blog Entries
    154
    Downloads
    3
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Quote Originally Posted by asimplegirl View Post
    Does that really work, mixing the powdered with 1% or 2%?

    We usually buy only whole milk, and don't really mind 2% that bad.... but HATE the taste of powdered milk.

    Also, the only store I can buy groceries is WalMart..does anyone know how expensive powdered milk is there?
    I buy my dry milk in bulk either online or at the LDS food storage area as listed above. Because I'm 90 miles from anything I once tried to buy groceries for 1 week at WalMart (17 miles away) and spent as much for one week as I usually did for a whole month! the really bad part was the meat wasn't fit to eat! Not even the dogs would eat it! I drive the 90 miles to use Sam's club and Ft Leavenworth Commissary once a month. I get great meats and dairy stuff much cheaper at the commissary. I really don't know how families survive if they have to shop locally! But yes you can mix powered milk up to half and half with regular milk and they won't know the difference. I've lived all over this country and around the world and I've rarely been more than 100 milks for an LDS Food Storage facility. they let nonmembers use their facilities and sell at cost (nonprofit). You can buy and take it out in bulk or you can stay and can it in #10 cans (about 80 cents a can) or mylar bags. I don't use mylar bags because I'm so far out in the country and mice can be a real problem and they chew right through mylar bags. Anyway, I don't know where you are but check around and see if you have resources in your area they you've not used yet. My Amish neighbors get all kinds of stuff for me in bulk but that's a resource most wouldn't have. but you never know until you go looking and start asking! Try to build up a food storage supply, at least 3 month's worth of dry food stables (things that will store well on your shelf) that allows you a lot of freedom when you go shopping. If the price goes really high on month you can pass it up and use what you already have until the price comes back down and then you restock your supply. If you have one of those month's when you really can't afford food at all then you can just grab your milk and live on what you already have. My goal is to have a full years supply of everything we need and I'm almost to that point. My monthly food budget for my family of 7 has gone from $500 a month to $200 a month. What I get now is mostly what I need to replenish my food supply. You can learn so much on this site to help you save and become much more self sufficient! Don't get discouraged, you'll pick things up and learn and grow as you go. and no one knows what resources you have and what you have to deal with in your area. Good luck to you and I hope you find other places to shop than just WalMart!

    Cherlynn

  11. The Following User Says Thank You to brchbell For This Useful Post:


  12. #9
    What's a Budget?
    Join Date
    May 2009
    Posts
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Well, I live out in a VERY rural area surrounded by woods, swamps, and water. I have Walmart and super 1 within driving distance, but super 1 is much more expensive (it is a chain owned by albertson's and brookshire's). I grew up eating all our groceries from there. LOL...

    LDS isn't big here...in fact, I know of NO mormon churches or anything like it in the area. The nearest Sam's is in an entirely different town, and our truck gets 11 mile per gallon. LOL.. so that is out. We don't have a costco r anything like that.

    We used to shop at Kroger, but noticed how our bill was much higher for much less food than WalMart.

    I have thought about checking out schwan's as they deliver..does anyone know if they are affordable, or will I do better at the store?
    Sell your cleverness and purchase bewilderment.

  13. #10
    What's a Budget?
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    newport, new hampshire
    Posts
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    oh, thank you! this post has brought me back to my childhood. i was adopted by my grandparents and lived on social security. this was one of the things my grandmother did to stretch her grocery bill. some other things she did were, buying toilet paper on sale and putting it in the freezer to take up space so it didn't run constantly when getting empty. she used to wash out ziplocks, something i still do! lol. but i had to draw the line at drying and reusing paper towels, lol! thanks again for the memories!

  14. #11
    Deal Goddess
    Join Date
    Jan 1995
    Location
    in front of the puter
    Posts
    100,733
    Blog Entries
    7
    Downloads
    43
    Uploads
    32

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    Important Moderator Note Congratulations!

    The post, Slash Your Milk Bill! , was nominated for Topic of the Week and Won!

    JoAnn has just received 25,000 Experience Points to spend in our Experience Shop.

    Thank you for your participation in the forums and adding content that our members can appreciate and value.

    We look forward to reading more of your posts.
    ~Enjoy!~

    FreebieQueen

    Like Budget101 on Facebook!
    Join us on Twitter #Budget101



  15. #12
    Ground Level Lurker
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    I buy whole milk and at the time I use, I mix it with half water. This gives me an approximate 2% milk with half the carbs, calories and price. This especially works well when preparing things like pancakes, waffles, cornbread and baking. Be aware this will also halve the nutrients such as calcium if this is important to you and your family.

  16. #13
    What's a Budget?
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Lightbulb Re: Slash Your Milk Bill!


    I do this, too. But, I don't mix with water right away. I keep it whole in container, and just pour out a 1/2 measure and mix with cold water as needed. For kids, you can mix up a daily batch in the morning. I found that the whole milk does not get sour as quickly as 2% or low fat, etc. do. It can also be frozen more successfully. To make it taste and smell "creamy", I add a few drops (to taste) of vanilla flavoring to the milk/water mixture. It smells wonderful, and tastes more like whole, fresh milk - without the calories, or as much fat.

  17. #14
    Deal GURU
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    N. Ohio
    Posts
    3,117
    Blog Entries
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    To make it taste and smell "creamy", I add a few drops (to taste) of vanilla flavoring to the milk/water mixture. It smells wonderful, and tastes more like whole, fresh milk - without the calories, or as much fat.
    What a wonderful idea -- certainly will try this -- Thank You...
    JoAnn
    "Joy is not in things. It is within us"

  18. #15
    What's a Budget?
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Slash Your Milk Bill!


    I was on a mission yesterday to find others who diluted their milk and I came upon another website with a recipe for diluting whole milk. They swear you cannot tell its been diluted. Here is the recipe they used which is pretty economical with the current price of milk:

    Diluted Milk

    1 gallon whole milk
    1 gallon water
    1 T sugar
    1 tsp salt

    Mix together in carton, shake and refrigerate.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. 7 Ways to Slash Vacation Food Costs
    By Liss in forum Budget101 Discussion List
    Replies: 4
    Last Post: 05-29-2008, 09:39 AM
  2. 7 Ways to Slash Vacation Food Costs
    By in forum Budget101 Discussion List
    Replies: 0
    Last Post: 12-31-1969, 07:00 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •