About the 250.00 a month grocercy budget- Budget101 Discussion List

A year and a half ago I could easily do the 250 monthly grocery budget. So many food items have gone up in the last 18 months that I now find it pretty challenging. The same is true with The Hillbilly Housewife's 70 dollar menu for a family of 4 - 6. Two years ago I tried her list and it came

200, cats, cheese, cleaning, coupons, dog, don, family, food, great, hat, men, money, paper, pet, rack, stuff, track, treat, wow, budget, month, area, dollars, list, bugdet, total, show, diane, hands, week, 57.00, years, feed, curious, housewifes, grocery, monthly, items, grocercy, 250.00, year, half, easily, dollar, hillbilly, menu, true, find, months

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    J Diane Northcutt
    Guest

    Piggy About the 250.00 a month grocercy budget


    A year and a half ago I could easily do the 250 monthly grocery budget. So many food items have gone up in the last 18 months that I now find it pretty challenging.

    The same is true with The Hillbilly Housewife's 70 dollar menu for a family of 4 - 6. Two years ago I tried her list and it came to about 70 dollars. It can't be done in my area for that now.

    I'm curious how many of you are still able to feed your family for 57.00 a week.

    I have a total food bugdet of 279 a month for a family of 5.

    A show of hands please.

    Diane

  2. #2
    Dee Bleau
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    I can spend that in a week. And the kids have no concept and have it gone in a few days. I can spend alone $5.00 per day for just milk. They can go through a gallon per day if I let them.

    Dee
    Mom to Kyle 08/11/91
    Mom to Stephanie 03/25/97
    Wife to Jeff 09/28/02

  3. #3
    wyldrose
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    I know we spend close to $300 a month and I am extremely frugal. I bought pork neck bones ($1.26 for about 2 pounds) and made chili. I buy beans from the local coop (the prices at this one are under store prices unlike the other yuppie coop that most local folks go to). I also buy and cook much of what we eat from scratch, occasionally can the left over soups (we have soups at least 5 days a week). My daughter has autism and is a picky eater so I cater to her whims and we have compromised. Soups work great because she'll eat veggies in soups but not as a side dish. I also garden so have fresh produce this time of year.
    The prices have gone way up here and it is harder and harder to make ends meet. (we are on a very limited income). The bread machine and crock pots (I have 4 really help. One of the latest 'tricks' to making a good meal seems to be to make a taco soup and add a handful of corn chips and a little shredded cheese on top. MY daughter absolutely loves this. The taco seasoning from the coop is mild and the amount of meat is limited. We use a lot of beans (refried beans on sale ) so it is high in protein.
    We also now when traveling, instead of stopping for ice cream, go to the grocery store and buy a box of ice cream treats. The treats are typically the price of one treat or cone if we bought them at DQ.
    Kay

  4. #4
    Herlean
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    Because of buying diapers, there is no way. He is in the process of potty training, but we are expecting 2-3 more babies next year, so back to diapers. Fortunately, I plan to nurse them as I did our first child, and make their baby food afterwards. Still, it gets tight.

    We don't buy convenience foods. I make our meals at home. Slow cookers, casseroles and cooking at night helps. We eat a lot of pasta (40 cents a box on sale); chili, soups, stews. Not fancy, but works.


    Herlean

  5. #5
    N. Kl
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    We usually can spend about $25-$70 a week on groceries for a family of 6, that doesn't include cleaners, toiletries, wipes, paper products or diapers. The $25 is when we do have some items in our pantry. The $70 is when we need to stock up or do not have some of the items.

    We cloth diaper/ clothtoilet train our younger two and are expecting a child in February. We cloth diaper part time and buy approximately 1 pkg of $30 ish diapers every two weeks. There are a lot of cloth diapers that are low cost. Baby Best Buy! or BestBuyBaby.com - Your source for great baby products is a good resource for cheap diapers. Pro-wrap wraps work pretty well but plastic covers work ok too. We like the extra soakers to make it work better. It is a way to save a lot of money a month. I do not buy the " laundry/water" expense. You plain save money cloth diapering. If you buy cloth diapers for 2-3 children and wraps from the above website it would cost you about $200 total for all sizes, you can go even cheaper using chinese pre-folds. I really like cloth diapers because when you have zero money, you still have diapers.

    Nicole

  6. #6
    N. Kl.
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    This might be a little unconventional but when there is about 1/3 of a gal. of milk left. I buy a small container of 2% milk and fill it halfway, then I fill it with water and powdered milk. No one bats an eye. When it goes down to 1/3 I repeat. It saves money and I believe it is juist as nutritous.

    I also had to be really clear about what snacks were ok during the day and put a limit to it. We also could go through $20 by snacking a day until I put an end to all the grazing.

    Nicole

  7. #7
    Christina Coyle
    Guest

    Default


    RE: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    I can say honestly that cloth diapering my babies have saved us hundreds of dollars. I do make my own diapers, so they do cost less than just buying them. There are many different options, even for potty training. My guy in trainers love his Cars “pull-ups” that I made for him.

    LMK if you want some info J



    Christina Coyle



    Jackson Hewitt Tax Service

    Area Manager of Andrews and Manning, SC

  8. #8
    Lisa
    Guest

    Default


    I would like to know how families of 5 & 6 survive on $57-70/wk on groceries. Do you have any teens? Do your kids eat much? Are they satisfied with what is in the house. I get complaints all the time from the kids that “there is nothing to eat” and I spend double or triple that amount weekly. Can you give me example of your food lists/meals per week. Do you work? I don’t have the time to make everything from scratch because of work, but I do as much as I can. Would like to know more about how you stretch your grocery budgets so far. And how do you take care of that got to eat feeling for teens without going broke? TIA. Lisa

  9. #9
    Herlean
    Guest

    Default


    I am not against cloth diapers. I used them when our son was at home. When I had to return to work, he got the pampers for daycare.

    Herlean

  10. #10
    Debbie
    Guest

    Default


    Re: Budget101.com : About the 250.00 a month grocercy budget

    My daughter buys one gallon whole milk and splits in into two halfs using a extra gallon container and then adds water to make up 2 gallsons of 2% milk. I had read this on one of the lists and so far the kids drink their choco milk and cereal fine.

    I told her to k

  11. #11
    dash
    Guest

    Default


    Just make sure the kids get enough calcium. Maybe add in vitamins for them, containing calcium. Teeth and bones, cost more to fix than a gallon of milk. dash

  12. #12
    Marguerite
    Guest

    Default


    wow 279 for a family of 5? that's great IMO.
    does that include cleaning, paper and pet stuff?
    mine does and I dont keep track, but I probably
    spend 200 for a family of 3 (+ 1 dog and 3 cats)

    Marguerite

  13. #13
    Sarah Long
    Guest

    Default


    I agree that prices have definitely gone up everywhere. One thing that I have begun doing and has worked well is to check into the grocery departments at non-traditional places such as Big Lots and Walgreens. For example at Big Lots, I found Kraft brand mac-n-cheese for $0.35 a box and bought 2 cases, 22oz boxes of Rice Krispies for $1.50 per box and 16 oz Del Monte ketchup for $0.30 per bottle. At Walgreens they sometimes will discontinue food items they aren't going to carry and mark them at 75% off. For example, a great treat of ours was to get strawberry Oreos for $1.00 per box since the Walgreens by us wasn't going to carry them anymore. You can also save money from time to time by using their coupons for such things as spices at 2/$1.00 and ready to use frosting for $0.99. The bottom line is that just because it isn't a "grocery store" doesn't mean that the grocery item prices are sky high. Sometimes they are but it is at least worth a quick look especially if you are in the area anyway.

  14. #14
    Ground Level Lurker
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    North Las Vegas, NV
    Posts
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default


    Mixing whole milk with water doesn't give you 2% milk, it gives you watered down milk. I would recommend using reconstituted fatfree milk and mixing that half and half with whole milk so you get the nutrition. (Not my original idea, first read about this in the Tightwad Gazette). It may not be cheaper than water but nutritionally is superior. In my neck of the woods powdered milk reconstituted is still cheaper than fresh milk, but that may not be true everywhere.

    Of course there are very convincing arguments from the vegan perspective that milk is not a health food at all! But I understand most people can't/won't accept that point of view. If you are going to feed kids milk, it's probably not good to water it down.

  15. The Following 8 Users Say Thank You to xtena For This Useful Post:


  16. #15
    Budget101 Guru
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    251
    Blog Entries
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default


    Milk isn't good for kids anyway, You should read The NOTMILK Homepage! (MILK is a bad-news substance!) , she's doing those kids a favor by not poisoning them.
    CC,

    Yeah, This is my life now!

  17. The Following 5 Users Say Thank You to Candace For This Useful Post:


 

 
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. The rest of this month...
    By mbabb29340 in forum Weekly Menu Plans
    Replies: 0
    Last Post: 03-25-2009, 06:07 PM
  2. Finishing off this month....
    By mbabb29340 in forum Weekly Menu Plans
    Replies: 6
    Last Post: 01-30-2009, 01:45 AM
  3. HELLO...BEEN ON HERE FOR ABOUT A MONTH, WOULD LIKE TO INTRODUCE MYS
    By CINDY in forum Budget101 Discussion List
    Replies: 6
    Last Post: 03-15-2007, 08:57 AM
  4. Once A Month Cooking
    By Rachel Lenn Nix in forum Budget101 Discussion List
    Replies: 0
    Last Post: 10-23-2003, 05:48 PM
  5. Once a month pay days
    By in forum Budget101 Discussion List
    Replies: 0
    Last Post: 12-31-1969, 07:00 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •