• Crafts
  • Do it Yourself
  • Frugal Living
  • Gift Ideas
  • Holidays
  • Mixes
  • Money Matters
  • Recipes
  • Tips-n-Tricks
  • Contact Us
    Page 1 of 3 123 LastLast
    Results 1 to 8 of 23
    1. #1
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default grocery price list?

      Hello everyone,
      I'm fairly new to this group, and am ready to chime in now.

      I've been married and doing the grocery shopping for nearly 12
      years
      now and have never kept up with a price sheet. I always try to get
      the lowest price and am familiar with prices in my area, but
      obviously
      can't memorize all prices. We have been strapped for cash our
      whole
      married lives, but are tighter than ever now. I'm going to school
      full time and the kids are getting older. I decided this week I'm
      going to start my own price sheet/book. I started it with an Excel
      spreadsheet.

      How many of you do or do not keep up with grocery prices in a
      book? If
      you do, what works for you?

      Thanks,
      Tamela
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    2. The Following 12 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    3. #2
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      I don't keep an official one, but I do know the prices in my head. I
      also have items I won't buy until they get low enough on sale, sort
      of like a "cut off" amount on what I'll pay, that I also have in my
      head.

      I would start with making a list of the items you buy every time you
      shop- milk, eggs, bread, meats, etc. Anything you put into the cart
      every time should be on the price list. Mark the actual price, not
      the sale price. Mark the price from any stores you regularly go to,
      so you know which store is cheaper.
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    4. The Following 8 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    5. #3
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      I don't know about now, but Aldi's used to be a super place to stock up on
      vegetables in late summer and early fall. They'ld have local cannery brands
      for as little as 19 cents. This was from when produce contracted by a
      major brand exceeded their requirements. The farmer had already been paid
      according to his contract, and any overage was sold under the local
      cannery's brand, often the name of the town where the cannery was.
      Everybody knew, for instance, that Ackley (that's in Iowa) brand corn was
      actually Green Giant with a different label.

      Don C
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    6. The Following 8 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    7. #4
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      Hello,
      My husband and I tried to do a price book years ago. We took a notebook to all the stores and compared prices with the stores we normally shop with. Unfortunatly trying to keep up with that was a pain in the rear and we never went to another log. So if anyone posts some fairily easy logs that would be great! I also go to school full time and well I have been married 11 years and we are always tight on cash. Haven't learned how to handle properly but even if I don't chime in too often I get a lot of great ideas on this site that help with that. So things are moving up and there's a light in our tunnel. Good luck, Michelle
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    8. The Following 8 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    9. #5
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      likewise here.

      I also know who is most likely to have the best prices on common items.

      The listowner has indicated that she makes up a monthly (?) menu and shops
      from that. I don't. I look at the weeks ads and build a menu around that.
      If it's cheap enough, I'll figure out a way to use it. (BTW, it really
      helps I'm only cooking for myself.)

      I also keep a very large larder. If I had to, most of the time I could go
      without buying anything for 2-3 months. Would be rather boring, no fresh
      fruit, vegetables, or dairy products, but would be reasonably nutritious.

      Don C
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    10. The Following 8 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    11. #6
      Deal GURU
      Join Date
      Mar 2007
      Posts
      4,566
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      We took a class with DaveRamsey.com for about $100 for 13 weeks. It taught us how to save and spend in all aspects of our life. Insurance, collage, home, food etc. He taught us how to pay off our debt, how to prioritize. It was worth the money for us. We are now able to sleep better.

      Melissa
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
      All of my posts were transferred from
      the budget101 Discussion list
      ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

    12. The Following 8 Users Say Thank You to BiggerPiggyBank For This Useful Post:


    13. #7
      Ground Level Lurker
      Join Date
      Jan 2008
      Posts
      1
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Doh Re:

      Care too share what you got and learned from Ramsey?

      Kathleen


      We took a class with DaveRamsey.com for about $100 for 13 weeks. It taught us how to save and spend in all aspects of our life. Insurance, collage, home, food etc. He taught us how to pay off our debt, how to prioritize. It was worth the money for us. We are now able to sleep better.

      Melissa[/quote]

    14. The Following 9 Users Say Thank You to compkat For This Useful Post:


    15. #8
      Deal GURU
      Join Date
      Sep 2008
      Location
      VA
      Posts
      1,225
      Blog Entries
      11
      Downloads
      0
      Uploads
      0

      Default

      ok my mission is now to figure out a simple price book. Maybe I should start visiting some of the local stores see if they can beat foodlion
      Mdowdy

    16. The Following 7 Users Say Thank You to mdowdy For This Useful Post:


     

     
    Page 1 of 3 123 LastLast

    Similar Threads

    1. New Grocery Guide on Budget101 Replaces Price Book
      By Savin in forum Grocery Price Books
      Replies: 23
      Last Post: 02-20-2014, 07:02 PM
    2. Shopping/Price List
      By Starbright in forum Budget101 Discussion List
      Replies: 2
      Last Post: 07-28-2008, 11:16 AM
    3. Shopping/Price List
      By in forum Budget101 Discussion List
      Replies: 0
      Last Post: 12-31-1969, 08:00 PM

    Tags for this Thread

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •