I am new on here and see a lot of information for families of four. Is it just as easy to halve the recipes that are posted on here. With the shopping aspect of it also, is it just as easy to buy half of everything. I find it hard to shop and cook for just two people which would seem easier but not for me apparently. I tend to waste a lot of food or we go out to eat because it just seems cheaper. Even though I know its not cheaper I have it in my head that it is. Any help or advice will be greatly appreciated.