Results 1 to 2 of 2

Thread: Mayo

  1. #1
    What's a Budget?
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Port Deposit, MD
    Posts
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Mayo

    If you are not into making Mayo your self and want to save, next time try buying your "Kraft" Mayo by the gallon. For $1.66 more than what it costs for 2/30oz jars ($3.88 ea) you can buy 1 gallon ($9.42)and split it up into 4/32oz jars. (my last gallon jar was only $8 and some change)

    Compare yourself

    mayonnaise - Walmart.com
    If Lincoln ain't screamin', you ain't pinchin' hard enough!

  2. #2
    Smart Budgeter
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Naples, Maine
    Posts
    97
    Downloads
    1
    Uploads
    0

    Default Re: Mayo

    Quote Originally Posted by wdw3264 View Post
    If you are not into making Mayo your self and want to save, next time try buying your "Kraft" Mayo by the gallon. For $1.66 more than what it costs for 2/30oz jars ($3.88 ea) you can buy 1 gallon ($9.42)and split it up into 4/32oz jars. (my last gallon jar was only $8 and some change)
    That's great, but .. WHERE do you store it? I definitely don't have room in my fridge for a gallon of mayonnaise and once you open it, it Has to be refrigerated.
    ~No Matter how bad it gets, I'm rich at the Dollar Store!!~

 

 

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •