Only $10 to buy food- Frugal Savings

I posted this on another group I belong to but figured it should go11332 here as well since Liss gave the inspiration to try to see if I could make meals on just $10. I wanted to see if I could make up a list such as the one on Budget101 to see if I could feed dh and myself for a week. I took

200, bee, buy, car, cheaper, curious, food, gas prices, groceries, hat, hey, money, month, monthly, prices, single, stores, time, weekly, chicken, store, potatoes, cabbage, broth, pancakes, flour, water, onions, flavor, applesauce, bread, meals, potato, budget, brand, served, spend, pound, large, boiled, breakfast, dried, popovers, noodles, place, paper, piece, sauteed, starter, gravy

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Deal GURU
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4,569
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Only $10 to buy food


    I posted this on another group I belong to but figured it should goName:  b101-few-groceries.jpg
Views: 512
Size:  37.6 KB
    here as well since Liss gave the inspiration to try to see if I could
    make meals on just $10.

    I wanted to see if I could make up a list such as the one on Budget101
    to see if I could feed dh and myself for a week. I took a local paper
    from a place called Food Basics. This paper lists what their usual
    prices are for food items (so you can compare with other stores). I
    also chose this store since it is within walking distance to my home
    (as are 2 others). I figured if I only had $10 I didn't want to have
    to buy gas as well. The list also assumes I have NOTHING in the house
    not even spices, so here goes...

    Whole chicken .68 pound, I would spend up to $1.70
    1 dozen medium eggs .48
    5# potatoes .97 (I have seen better prices such as 10# for 1.49 but
    not within walking distance)
    5# flour
    64oz jar store brand applesauce 1.08
    salt .29
    1# stick margarine .49
    cabbage .36 per pound, I would spend up to 1.06 (3 lbs)
    canned vegetables 3/$1.00
    dried onions .34
    1/2 gallon milk (on sale at a store on the way home) 1.00

    Total spent $9.98 (add the .o2 to next weeks budget)

    First thing I would do is to get some sourdough starter going. All it
    takes is flour and water and a warm place...or to make it quicker some
    water left over from boiling potatoes. With the starter I would make:
    biscuits, muffins, bread, pancakes. From the bread I would make stuffing.

    With the flour and some of the other ingredients I would also make
    tortillas, noodles, popovers (from Budget 101 site).

    The chicken would be boiled in water until the large pieces of meat
    such as the breast could be removed...the carcass returned and boiled
    until every last piece of meat fell off the bones. Of course, the
    neck and gizzard would be in there as well. I boil the chicken to
    help better flavor the broth. The broth would be strained and every
    last piece of meat would be carefully picked out of the bones. I
    would then flavor the broth with salt and dried onions. I would make
    the following using the chicken some with and some without the broth:
    chicken noodle soup (add 1/2 to 1 can of vegetables with the juice),
    chicken in gravy over noodles with sauteed cabbage on the side, fried
    potatoes with some onions and chicken mixed in, chicken pot pie,
    chicken in gravy (other 1/2 can or 1 can of veges) over biscuits or in
    popovers, sauteed cabbage with rice and chicken, egg drop soup.


    The potatoes would make: scalloped, potato soup, pan fried, baked,
    mashed etc as side dishes. Also I would make potato pancakes with
    applesauce for breakfast or lunches.

    The cabbage would be served as a side with most meals for a vegetable
    serving. If I had just $2 more I would buy mayo (store brand 1.08)
    and vinegar (.69) and make a large batch of coleslaw.

    Rice would be used in some recipies but also served with milk as a
    breakfast cereal. I would probably add a small amount of rice to
    almost every dish as an extra filler.

    The applesauce would be used on toast, pancakes, potato pancakes and
    in the muffins for added flavor and a bit of nutrition.

    With the homemade stuffing I would make a sort of bread pudding.

    It may not be the healiest meals or varied but I think we could eat
    well enough to not feel hungry. PFC Kim
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
    All of my posts were transferred from
    the budget101 Discussion list
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~


  2. #2
    Deal GURU
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4,569
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default


    Re: Only $10 to buy food



    Dear Kim:

    What I found interesting about this post was your ability
    to "stretch" everything. I could have picked up the same paper but
    not really even known what to pick! How did you come up with picking
    the items yo did, and more importantly, the ideas to make the
    different meals you chose? I know I could sure use a lesson in how
    to make the things I have go farther! Any tips would be appreciated!

    TIA,

    Cindy
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
    All of my posts were transferred from
    the budget101 Discussion list
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

  3. #3
    Deal GURU
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4,569
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default


    Re: Only $10 to buy food



    I find recipies online and through some of my email groups that sound
    interesting and then adapt them to what we really eat. For years now
    we hardly ever eat a hunk of meat with potaotes etc but casserole type
    meals or soups. This not only makes the food stretch much farther but
    in my case lowers calories which has helped me lose 60 pounds since
    July.

    When I find an item I am thinking about buying such as the chicken...I
    jot down any ideas for meals that pop into my head. I then decide on
    the other items that I may need for those recipies and what I can
    leave out if not available at a price I am willing to spend. For
    example with the chicken soup, I would have liked to have celery in it
    but since it was not within the budget I simply left it out. One hint
    that I did not do for this exercise...whenever I buy celery I dry the
    leaves for soup, they add a great flavor and if the celery costs too
    much at the time I can leave it out.

    It is kinda fun to think of different things to do with what I can get
    for loss leaders or just about anything I feel like cooking. Here is
    one for you to try...Chuck roasts on sale for $1.29 per pound...what
    can you think of to make with it? Give it a try, you may find more
    ideas than you first though. Also think outside the box...for example
    you can use cut up small pieces of the roast to make chili instead of
    ground beef. Have fun with it. Kim in MI
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
    All of my posts were transferred from
    the budget101 Discussion list
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

  4. #4
    Deal GURU
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4,569
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default


    Great ideas ! I can't begin to tell you how much I enjoy the stuff I see posted

    here! Thank you for sharing.
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
    All of my posts were transferred from
    the budget101 Discussion list
    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~**~*~

  5. #5
    Budget101 Done Digging
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Oklahoma
    Posts
    590
    Blog Entries
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    In this economy feeding 2 people for $10 is just mind blowing. Thanks for the post.

  6. #6
    Deal GURU
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    N. Ohio
    Posts
    3,117
    Blog Entries
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Wink Re: Only $10 to buy food


    You have some really great prices here. I haven't seen prices like these in some time. For example eggs for me cost $1.38 a dozen and that's on sale. And milk here is $2.50 a half gallon on sale, just to list a few items. I'm certainly living in the wrong area here in Ohio. And I'm one that watches the sale ads closely. But I like the ideas and the creative menu that you came up with, and posted here. It does get the mind working ...and to
    Also think outside the box...
    Thanks......
    JoAnn
    "Joy is not in things. It is within us"

  7. #7
    Budget101 Guru
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Jacksonville, FL
    Posts
    260
    Blog Entries
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    Wow al I can say is you are awesome and that my apron goes off to you !!!! Great Job !!!
    Lo, children are an heritage of the LORD. Psalm 127:3
    There shall nothing cast their young, nor be barren, in thy land: the number of thy days I will fulfil.
    Exodus 23:26

  8. #8
    Deal GURU
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    VA
    Posts
    1,225
    Blog Entries
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    Quote Originally Posted by BiggerPiggyBank View Post
    Re: Only $10 to buy food



    I find recipies online and through some of my email groups that sound
    interesting and then adapt them to what we really eat. For years now
    we hardly ever eat a hunk of meat with potaotes etc but casserole type
    meals or soups. This not only makes the food stretch much farther but
    in my case lowers calories which has helped me lose 60 pounds since
    July.

    When I find an item I am thinking about buying such as the chicken...I
    jot down any ideas for meals that pop into my head. I then decide on
    the other items that I may need for those recipies and what I can
    leave out if not available at a price I am willing to spend. For
    example with the chicken soup, I would have liked to have celery in it
    but since it was not within the budget I simply left it out. One hint
    that I did not do for this exercise...whenever I buy celery I dry the
    leaves for soup, they add a great flavor and if the celery costs too
    much at the time I can leave it out.

    It is kinda fun to think of different things to do with what I can get
    for loss leaders or just about anything I feel like cooking. Here is
    one for you to try...Chuck roasts on sale for $1.29 per pound...what
    can you think of to make with it? Give it a try, you may find more
    ideas than you first though. Also think outside the box...for example
    you can use cut up small pieces of the roast to make chili instead of
    ground beef. Have fun with it. Kim in MI

    Hey Kim, I have an idea for that chuck roast. my boyfriend loves it when I fix this. Cut it into cubes and brown add brown gravy serve over mashed potatoes. Kind of like beef tips and gravy. Quick and easy and not really all that expensive.
    Mdowdy

  9. #9
    What's a Budget?
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    I love your ideas. I think tha I could learn a few thing from your opost. I need to go back and study it more to fully get the idea.

    Michelle

  10. #10
    Budget101 Guru
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Madison, WI
    Posts
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    I have tried and will keep trying to make a meal for two under ten. I think sometimes one has to be a real good cook to think up all these things. I wouldn't know the first thing about cooking on a dime. So your tips were greatly appreciated. Thanks
    “If everyone is moving forward together, then success takes care of itself.”

  11. #11
    Budget101 Done Digging
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Ohio
    Posts
    789
    Blog Entries
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    Kim, what a cool thing you posted here. I do this on a weekly basis (not for $10 though). I like seeing just how far you can stretch it. My apron off to you too

  12. #12
    Deal Goddess
    Join Date
    Jan 1995
    Location
    in front of the puter
    Posts
    100,286
    Blog Entries
    7
    Downloads
    43
    Uploads
    32

    Default Re: Only $10 to buy food


    Important Moderator Note Congratulations!

    The post, Only $10 to buy food , was nominated for Topic of the Week and Won!

    BiggerPiggyBank has just received 25,000 Experience Points to spend in our Experience Shop.

    Thank you for your participation in the forums and adding content that our members can appreciate and value.

    We look forward to reading more of your posts.
    ~Enjoy!~

    FreebieQueen

    Like Budget101 on Facebook!
    Join us on Twitter #Budget101



  13. #13
    still digging' my way out
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    SE PA
    Posts
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    those prices do not sound like 2009. and most people have a pantry supply which would allow you to buy other things. The diet also is not very healthy. I would add some bran and whole wheat flour and brown rice. really could use some fresh, frozen or canned fruit. May cost a little more but in the long run be healthier and save you money in doctor's bills.

  14. #14
    Deal GURU
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    NW Missouri
    Posts
    1,086
    Blog Entries
    154
    Downloads
    3
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    Wish I could find prices like that! I am able to buy Potatoes at 90 cents for 5 lbs. but you have to buy 100 lbs. We're going to can some of them up.

  15. #15
    What's a Budget?
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Dallas
    Posts
    7
    Downloads
    2
    Uploads
    0

    Default Re: Only $10 to buy food


    I am in my 40's and feel like I am just learning how to cook. I mean I learned to cook Italian but its pricy to prepare, some Mexican and American dishes all with recipes. My husband is the cook but its time I took over. The recipes seem easy. I am building my confidence in cookin by reading how simple it can be and you can't beat $10. I feel I can do this!!!!!

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 04-14-2009, 01:51 PM
  2. Replies: 0
    Last Post: 04-11-2009, 05:10 PM
  3. Replies: 0
    Last Post: 03-06-2009, 02:00 PM
  4. Replies: 0
    Last Post: 03-03-2009, 09:40 AM
  5. Replies: 0
    Last Post: 01-01-1970, 12:00 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •