Dollar Amount for Grocery Budget- Budget101 Discussion List

I'm still trying to set up a more definite budget and would like some examples to compare my grocery spending to. For those of you with a budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to all for

basis, budget, compare, dollar, grocery, grocery budget, included, mon, money, monthly, people, place, sales, sample, sat, set, spe, spending, veggies, weekly, amount, allot, groceries, weekly/monthly, input, included.thanks, definite, examples

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    tesarae74
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    I'm still trying to set up a more definite budget and would like some

    examples to compare my grocery spending to. For those of you with a

    budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries

    on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to

    all for the input!








  2. #2
    robin machin
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    Hi!

    We have a family of 5

    2 adults and 3 teenagers

    Grocery include washing soap etc. $150.00 week in Alabama



    --- On Sat, 7/26/08, tesarae74 <tesarae74@yahoo.com> wrote:

    From: tesarae74 <tesarae74@yahoo.com>

    Subject: Budget101.com : Dollar Amount for Grocery Budget

    To: Budget101_@yahoogroups.com

    Date: Saturday, July 26, 2008, 8:41 AM



    I'm still trying to set up a more definite budget and would like some

    examples to compare my grocery spending to. For those of you with a

    budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries

    on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to

    all for the input!








  3. #3
    pocica@mchsi.com
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    Hi,



    I'm new to the group, but thought I would just jump in with what we spend a

    month. We have a family of 6 that includes 2 teen boys (that are HUGE eaters)

    with the youngest at age 5. If I'm not careful, we can spend around $375-$400

    a month on groceries alone. (Our monthy income is only around $2000 sometimes

    a bit more as I'm in a direct sales company.) As long as I watch what I do, I

    can keep it around $275 a month. I try to make one large shopping trip a

    month with small weekly trips for fresh fruits, veggies, bread, milk, etc. As

    long as I don't make those last minute dinner runs to the store and buy a

    bunch of junk, we are OK. We still are able to fit in some treats (AKA junk

    like chips and pop), but they are for Friday nights or some special event

    only, so it's special.



    I have noticed that I started buying too many convienence foods like frozen

    pizza, etc and I would really like to start working on cutting that down. I'm

    also thinking of purchasing my meat in bulk to help cut it down. I just need

    to set aside the money to do it!



    I also would love to hear from people that use Angel Food Ministries. Esp.

    those with larger families to find out if it is actually a good savings for

    them. I've read some of the sample menus and I'm unsure. For example one box

    of hamburger helper type stuff, wouldn't even make a dent in a lunch for us.





    I'm sure there are some out there that spend much more than me and some that

    spend much less! I'll be very interested to hear what others are doing.



    Debbie P.





    ---------------------- Original Message: ---------------------

    From: "tesarae74" <tesarae74@yahoo.com>

    To: Budget101_@yahoogroups.com

    Subject: Budget101.com : Dollar Amount for Grocery Budget

    Date: Sat, 26 Jul 2008 14:12:19 &#43;0000



    > I'm still trying to set up a more definite budget and would like some

    > examples to compare my grocery spending to. For those of you with a

    > budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries

    > on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to

    > all for the input!

    >

    >






  4. #4
    Lucy Anderson
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    $720 per month for a family of 8 has been my actual spending (3 adults, 4 teens and 2 pre-teens, but I need to bring it down to $560.)
    (Washington State - I know there is a big disparity by region as well).


    On Sat, Jul 26, 2008 at 6:41 AM, tesarae74 <tesarae74@yahoo.com> wrote:







    I&#39;m still trying to set up a more definite budget and would like some

    examples to compare my grocery spending to. For those of you with a

    budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries

    on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to

    all for the input!






    [/quote]


    --
    http://www..com

    Matthew 22:37 - Love the Lord your God with all
    John 13:34 - Love one another
    Matthew 28:19 - Go and make disciples




  5. #5
    CeCe Sweet
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget




    I have a 17 year old son who eats like there's no tomorrow.So, there are just us two. I also have a golden retreiver dog, three cats, and a cockatiel bird.





    For all grocery, personal items, and so forth (including paper goods) without medications, I spend $100 a week. That seems pretty reasonable to me.





    CeCe










  6. #6
    Chris Riley
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    For a family of 4, that's 2 school-aged kids and 2 parents, here in central California, I used to budget $50 a week for groceries and $20 a week for Walmart durable goods. The cash went into a small ziplock bag that I would carry in a larger gallon ziplock bag that also held my shopping list and menu for the week. My friends thought I was nuts, but you know, I always stuck to my budget. And saved over 30% in the process! The kids are a few years older (and everything is more now ) so we've had to raise the budget to $70 groceries and $30 for durable goods. But I still use my "budget by ziplock" process and it still works!








  7. #7
    J Diane Northcutt
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget



    We can get by with 300 per month food budget for our family of five. It does require that I cook from scratch. We have a couple of meatless nights each week. Meat nights are often more of a casserole with meat in it and not each person getting a big piece of meat. We do occaisionally have a meal where each person might get a piece of meat by itself ( chicken . slice of maetloaf etc) . More often it is the casserole or soup with meat in it.
    Hubby takes sandwiches or leftovers to work for his lunch. Snacks are popcorn, homemade cookies and thins like that. We drink water at most meals .
    [quote]
    ----- Original Message -----
    From: tesarae74
    To: Budget101_@yahoogroups.com
    Sent: Saturday, July 26, 2008 9:41 AM
    Subject: Budget101.com : Dollar Amount for Grocery Budget





    I'm still trying to set up a more definite budget and would like some
    examples to compare my grocery spending to. For those of you with a
    budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries
    on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to
    all for the input!





  8. #8
    pinkbarbiedollkitten
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    --- In Budget101_@yahoogroups.com, "tesarae74" <tesarae74@...> wrote:

    >

    > I'm still trying to set up a more definite budget and would like some

    > examples to compare my grocery spending to. For those of you with a

    > budget already in place, what dollar amount do you allot for

    groceries

    > on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to

    > all for the input!

    >

    here we added up all the bills monthly ones and yearly ones. we just

    added them all up as though we paid them every month, so taht amount

    will go into the saveings account and earn intrest untill time to be

    paid. it was easier for us to just put groceries, personal care

    products, and clothes, and meds all into our grocery envlope. because

    i shop at a 88cent store for every thing i can. and resale shops. and

    doller stores in our area and a farmers market. leaveing walmart and

    target for last. we lumped every thing together because sometimes

    we dont need something but do need something else worked out for us but

    doesnt for every one.








  9. #9
    Keith
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    I am single and try to keep it under $ 3.00 a day or about 75 a month

    my actuall budget is $38 every two weeks BUT it is soooo hard to do.

    unless I get real creativew and run into some great sales.

    Like right now summer cookout stuff is on sale such as

    hotdogs,bread,icecream,etc but I am a organic eater so it is

    especially hard but I do get the least porcessed foods i can get.

    I cannot belive the amout of money is spend on familys food.

    i would suggest cutting out the high ticket items such as chips,soda

    cookies etc that would help bring down the bill and help the kids

    lose weight if they need to.

    i for one am down 14#'s since jan just cutting back on crap



    ~Lucy~



    --- In Budget101_@yahoogroups.com, "Lucy Anderson"

    wrote:

    >

    > $720 per month for a family of 8 has been my actual spending (3

    adults, 4

    > teens and 2 pre-teens, but I need to bring it down to $560.)





    *****< Excess Return Post Removed by MODS, Please TRIM YOUR MESSAGES BEFORE

    SENDING, If you need directions on how to Trim your messages properly, please

    ask.>>*****






  10. #10
    Suzi McMullen
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    I must be about the worst...since I really have no idea.. I know that my

    husband gives my mother 100 per month to shop with. Then I give her another

    hundred or so and she spends about that from her own money. So that's 300 right

    there. I shop myself at least weekly if not twice per week. I usually spend

    anywhere from 50 to 150 when I go. Then we have ate out most every day at some

    point for at least one meal. Sometimes we have ate out even more often. Every

    few weeks when the cupboards are just about bare, I'll spend 250 or so to get

    things built back up. This all does include cat food, dog food, fish food,

    toiletries, hair products etc.



    We have 4 of us living at home now. We keep 4-6 kids days, nights and weekends.

    So it's like being a family of 8-10. We have 2 dogs, 4 cats, 2 birds, and 6

    fish tanks right now. I've just let go of several small animals but then

    aquired a puppy.



    For my first order through Angel Food Ministries I ordered 2 boxes of everything

    including August special boxes. As near as I can tell, that will be more

    cooking than I've done in YEARS! I spent 212 dollars and I think that might

    last us about half the month if I stop running out for take out.



    Suzi

    ----- Original Message -----

    From: robin machin

    Subject: Re: Budget101.com : Dollar Amount for Grocery Budget





    Hi!

    We have a family of 5

    2 adults and 3 teenagers

    Grocery include washing soap etc. $150.00 week in Alabama






  11. #11
    Jessica
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget






    <DIV style="FONT-FAMILY: Calibri;">I buy for 3. Myself and 2 teenagers. I budget $100 per week-this incudes all cleaning, paper and miscellaneous products.
    <DIV style="FONT-FAMILY: Calibri;">Some weeks I spend less and just keep it in the "grocery" envelope. We all carry our lunches and snacks and we eat all organic foods.
    <DIV style="FONT-FAMILY: Calibri;">I am in TN.
    <DIV style="FONT-FAMILY: Calibri;">

    -------Original Message-------


    From: tesarae74
    Date: 7/26/2008 9:12:24 AM
    To: Budget101_@yahoogroups.com
    Subject: Budget101.com : Dollar Amount for Grocery Budget




    I'm still trying to set up a more definite budget and would like some
    examples to compare my grocery spending to. For those of you with a
    budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries
    on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to
    all for the input!












  12. #12
    T. Hembree
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget



    Hey there,
    We have a family of 8 and we are currently trying to stick with 800 per month or 200$ per week, whichever works....This means no extras and going without alot of stuff....We are down from our original figure of 2000$ per month! Not sure if we will hit our goal this month or not! Anxious to hear from more big families out there and how you do it!!!
    TN/MOM




    >I'm still trying to set up a more definite budget and would like some
    >examples to compare my grocery spending to. For those of you with a
    >budget already in place, what dollar amount do you allot for groceries
    >on a weekly/monthly basis, and how many people are included.Thanks to
    >ll for the input!



  13. #13
    Ann Garner
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget


    To be totally honest, I do not have a budget for groceries. It's

    just 3 cats and myself. This week, I went to the store and spent $37

    on the grocery run. $8 of that was my stuff, the rest was stocking

    up on canned cat food for a few weeks. I usually spend between $30

    and $70 each week, depending on what is on sale. This includes paper

    products, cat food, and my food. The amount fluctuates so much due

    to stocking up when things are on sale.

    Since I'm looking at moving in the fall of 2009, I'll not be doing

    much stocking up this coming year so I should be spending a bit less.

    Ann in Arkansas










  14. #14
    Alison
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget



    <FONT face="Comic Sans MS" color="#000080" size="2">We have ALDI's (owns Trader Joe's too) in Chicago area (I'm in Bartlett) and it's great! I usually spend $75 a week for 4 (2 adults &twin 6 yr old boys). I sometimes buy meat in bulk and divide it up for meals before freezing. This is a HUGE money saver. Chicken breast by the bag full are about $7 compared to $9-10 at brand name stores. Paper products, bath items, laundry soap $1.99 for 32 loads, pasta etc. are all great prices. I buy several different spices that really add flavor if it's missing. Although, products are usually made from brand made companies and Aldi's puts their label on it. (Many generic brands are well known brands w/different label.) As always they don't carry everything and sometimes they carry brand name items. Recently, Barilla pasta, Pringles, brand name toilet paper. Milk is about $2.20-2.45/gallon.
    <FONT face="Comic Sans MS" color="#000080" size="2">
    <FONT face="Comic Sans MS" color="#000080" size="2">Our Meijer has 40% meats as well when you shop in the later evening hours, even as 'early' as 8pm. Near their checkouts are usually clearance breads, cakes and pastries/donuts as well. The back walls of Meijer and other major stores have clearance shelves that hold tons of great things. Although, be careful to only buy what you can absolutely use!!! I fell into that trap and have tons of stuff I really didn't need.
    <FONT face="Comic Sans MS" color="#000080" size="2">Last but not least, if I don't have a lot of time to shop, I spend less. Buying exactly what I need and I'm outta there! I usually forget something though and hope it's not super important.
    <FONT face="Comic Sans MS" color="#000080" size="2">`.(*.(`. .).*).`
    *..Alison. .*`
    `.(.(.* *.)`.).`




  15. #15
    DNTDYCK@aol.com
    Guest

    Default Dollar Amount for Grocery Budget




    I have a family of 7 and we never really had a budget before but now we woke up an decided to pay off our debt. We go week by week most of the time $100-200 works for us(while on budget). We aren't big meat eaters and I buy a lot of sale items. I stock up when I can. We go through 3-4 jugs of milk a week and about 10 loafs of bread. It quickly adds up when you add expensive items like cheese. In Ontario cheese is almost $8 a brick and my kids could eat 2-3 a week so we stopped buying it local and take a trip to Buffalo once or twice a month.

    Tina


 

 
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •