Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 8 of 10

Thread: new member

  1. #1
    barbara_hrpr
    Guest

    Default new member

    Hey there. My name is Barb. I am really wanting to save on my

    grocery bill. Heres my list..





    Hey there. I hope you all can help me get my grocery list down.

    I've listed what I think I need to buy. The number next to the item

    is the estimated cost of what I'm buying. Thankyou. Barb







    Hair jel $4

    Shampoo for me $2

    Conditioner for me $2

    hair spray $3

    dog food $6

    lysol wipes $2

    Bread 4 $4

    Hoagie buns $2

    Hamburger buns $1

    Apples $3

    Banannas $4

    Onion bag $2

    Potatoes $3

    Coffee $ 3

    Pickles $2

    Speghetti noodles $1

    Speghetti sauce 2 $2

    Tomato sauce $ 3

    3 Diced tomatoes $3

    4 pork and beans $4

    beans $1

    rice $2

    onion soup mix $2

    juice boxes $4

    Oatmeal pies 2 $2

    keebler cookies $ 4

    Cereal 2 $6

    Pop tarts generic $ 1

    Oil $2

    Flour $1

    Sugar $3

    Powdered sugar.2 $2

    Brown sugar2 $2

    Chocolate Chips $4

    Syrup $2

    Nuts $2

    Chips $ 2

    Pringles $1

    Good saran wrap $3

    Butter sticks $ 2

    Squeeze butter $1

    Eggs $2

    Milk $ 4

    Sour cream $ 2

    Cin. rolls 2 $4

    Orange juice $3

    Yogurt smoothies 2 $ 5

    Honey buns $3

    Shredded cheese $2

    Sliced cheese $3

    Mozz. Cheese $ 2

    Cheese sticks $ 3

    Lunch meat $3

    Bacon $3

    frozen pizza on sale $4

    frozen juice $3

    garlic bread $ 2







    Barb








  2. #2
    deanna bryan
    Guest

    Default new member

    Check out a day old bread store for your bread, If you

    have a Aldis around you go there for the flour, sugar,

    and canned goods, you can check out their hair

    products there too. Make your own garlic bread with a

    loaf of french or italien bread, butter and garlic

    powder

    Those were the quick ideas I had looking at your

    list.

    AHope this helps,

    Deanna

    --- barbara_hrpr <barbara_hrpr@yahoo.com> wrote:



    > Hey there. My name is Barb. I am really wanting to

    > save on my

    > grocery bill. Heres my list..

    >

    >

    > Hey there. I hope you all can help me get my

    > grocery list down.

    > I've listed what I think I need to buy. The number

    > next to the item

    > is the estimated cost of what I'm buying. Thankyou.

    > Barb

    >

    >

    >

    > Hair jel $4

    > Shampoo for me $2

    > Conditioner for me $2

    > hair spray $3

    > dog food $6

    > lysol wipes $2

    > Bread 4 $4

    > Hoagie buns $2

    > Hamburger buns $1

    > Apples $3

    > Banannas $4

    > Onion bag $2

    > Potatoes $3

    > Coffee $ 3

    > Pickles $2

    > Speghetti noodles $1

    > Speghetti sauce 2 $2

    > Tomato sauce $ 3

    > 3 Diced tomatoes $3

    > 4 pork and beans $4

    > beans $1

    > rice $2

    > onion soup mix $2

    > juice boxes $4

    > Oatmeal pies 2 $2

    > keebler cookies $ 4

    > Cereal 2 $6

    > Pop tarts generic $ 1

    > Oil $2

    > Flour $1

    > Sugar $3

    > Powdered sugar.2 $2

    > Brown sugar2 $2

    > Chocolate Chips $4

    > Syrup $2

    > Nuts $2

    > Chips $ 2

    > Pringles $1

    > Good saran wrap $3

    > Butter sticks $ 2

    > Squeeze butter $1

    > Eggs $2

    > Milk $ 4

    > Sour cream $ 2

    > Cin. rolls 2 $4

    > Orange juice $3

    > Yogurt smoothies 2 $ 5

    > Honey buns $3

    > Shredded cheese $2

    > Sliced cheese $3

    > Mozz. Cheese $ 2

    > Cheese sticks $ 3

    > Lunch meat $3

    > Bacon $3

    > frozen pizza on sale $4

    > frozen juice $3

    > garlic bread $ 2

    >

    >

    >

    > Barb

    >

    >





    DeannaWant to earn free gift cards??Check out

    http://www..com/?signupCode=tiger2002Help care for abused or abandoned

    animals http://www.theanimalrescuesite.com



    __________________________________________________



    Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around

    http://mail.yahoo.com






  3. #3
    Lori Morgan
    Guest

    Default new member

    Barbara--How many and what ages are you buying for. I see many

    things one that can (and actually should) come off your list, simply

    because they are terrible nutritionally. Here are my suggestions for

    deletions and replacements.



    lysol wipes $2 (Just buy a can of lysol and use a rag--though this

    one has nothing to do with your health)

    juice boxes $4--buy some reusable cups with lids and frozen juice

    that sells for about .84



    These foods are good for an occasion treat, but you have an entire

    list of them and most of them are horrible for you, not to mention

    terribly fattening.

    Oatmeal pies 2 $2

    keebler cookies $ 4

    Pop tarts generic $ 1

    Squeeze butter $1

    Cin. rolls 2 $4

    Yogurt smoothies 2 $ 5

    Honey buns $3

    frozen pizza on sale $4

    garlic bread $ 2

    Choco chips $4



    I suggest replacing them with

    1. homemade cookies (www.hillbillyhousewife.com has a fabulous and

    simple recipe for snickerdoodles)

    2. I too used to buy poptarts, but there is a list out there of the

    top 10 worst foods for you and poptarts TOP the list.

    3. Squeeze butter? Just melt the real stuff in the microwave

    4. Cinamon rolls, honey buns?--I love these too, but take a look at

    the nutritional value, plus they don't satisfy hunger--go with eggs

    and toast with jam.

    5. frozen pizza--again a good snack, but little nutrition. At least

    try the whole wheat crust ones. They really are good.

    6. Garlic Bread from the frozen food section is a heart-attack

    waiting to happen. Make your own so you can limit the amount of

    butter.

    7. Replace some of the items with other fruit that is in season, how

    about pears, peaches, grapefruit, an orange instead of orange juice--

    much more nutrition and less calorie dense.

    8. Buy cheerios for the cereal and use a $1 off two coupon. Those

    are all over the place. Again this one is nutritionally dense.

    Oatmeal is an even better choice, though I recognize there is more

    prep time involved.

    9. Chocolate Chips--Buy a smaller bag and make one batch of cookies

    for the week.

    10. Yogurt smoothies--if you have kids and this one is like a small

    multipack for breakfast, I say go for it. If they are adult size, be

    sure to check the label. Many times there is more than one serving

    per bottle. You might be better off just eating a yogurt--espcially

    for the money.



    Again, I am not sure how many or who you are preparing meals for,

    but for the sake of nutrition, this stuffs even bad for your kids,

    I'd revisit the amount of 'junk food' on the list. It eats up the

    budget and your health. Also, I see very few veggies on the list

    outside of potatoes and onions. If your family isn't very veggie

    friendly, you might want to try a new veggie every week, tomatoes,

    broccoli, fresh green beans are all good and mild selections.



    HTH

    Lori in Dallas



    --- In Budget101_@yahoogroups.com, "barbara_hrpr" <barbara_hrpr@...>

    wrote:

    >

    > Hey there. My name is Barb. I am really wanting to save on my

    > grocery bill. Heres my list..

    >










  4. #4
    marie selders
    Guest

    Default new member

    In addition to the advice you've already recieved, you can buy block cheese when it is on sale and grate it yourself. Then package it in ziploc bags and freeze it. Take it out of the freezer to thaw before you need to use it. I freeze cheese this way for using on pizza, omelets, salads, etc. It works fine. the cheese gets a bit more crumbly, but for these purposes, who cares?

    barbara_hrpr <barbara_hrpr@yahoo.com> wrote: Hey there. My name is Barb. I am really wanting to save on my
    grocery bill. Heres my list..

    Hey
    there. I hope you all can help me get my grocery list down.
    I've listed what I think I need to buy. The number next to the item
    is the estimated cost of what I'm buying. Thankyou. Barb

    Hair jel $4
    Shampoo for me $2
    Conditioner for me $2
    hair spray $3
    dog food $6
    lysol wipes $2
    Bread 4 $4
    Hoagie buns $2
    Hamburger buns $1
    Apples $3
    Banannas $4
    Onion bag $2
    Potatoes $3
    Coffee $ 3
    Pickles $2
    Speghetti noodles $1
    Speghetti sauce 2 $2
    Tomato sauce $ 3
    3 Diced tomatoes $3
    4 pork and beans $4
    beans $1
    rice $2
    onion soup mix $2
    juice boxes $4
    Oatmeal pies 2 $2
    keebler cookies $ 4
    Cereal 2 $6
    Pop tarts generic $ 1
    Oil $2
    Flour $1
    Sugar $3
    Powdered sugar.2 $2
    Brown sugar2 $2
    Chocolate Chips $4
    Syrup $2
    Nuts $2
    Chips $ 2
    Pringles $1
    Good
    saran wrap $3
    Butter sticks $ 2
    Squeeze butter $1
    Eggs $2
    Milk $ 4
    Sour cream $ 2
    Cin. rolls 2 $4
    Orange juice $3
    Yogurt smoothies 2 $ 5
    Honey buns

    Shredded cheese $2
    Sliced cheese $3
    Mozz. Cheese $ 2
    Cheese sticks $ 3
    Lunch meat $3
    Bacon $3
    frozen pizza on sale $4
    frozen juice $3
    garlic bread $ 2



    Barb




    &#32;_____________________________________________ _____





  5. #5
    Sarah Long
    Guest

    Default new member

    Hi Barb, It seems like there is a lot of repetition on your list, in other words you buy things that really aren't all that necessary and are repeats of the same type of item. For example, cheese sticks and block cheese; you can buy the mozarella block cheese and cut it and wrap it yourself instead of buy 2 seperate items. The Lysol wipes are absolutely not a good deal, just buy a roll of paper towels and any antibacterial spray cleaner. It might take 30 seconds longer to spray then wipe vs. just wiping but the money saved will be worth it. Also on the issue of bread, you can use regular sliced bread for everything and don't need to buy hoagie buns, hamburger buns, and garlic bread seperately. Believe me, your family will adjust and it won't even be that difficult. I buy all of our bread at the bakery thrift shop and nobody in our house notices except the fact that I am able to buy the "name brand"
    bread instead of the store brand because the name brand is the same price at the bakery shop. Also, I would take a HARD look at your list and make some tough choices. A lot of the things seem to be convenience type foods that really aren't nutritious and are heavily processed. I would encourage you to either cut them out all together or find better, more healthy alternatives.

    &#32;
    Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?
    Check out




  6. #6
    herberkids3
    Guest

    Default new member

    Aside from the great suggestions for food, I'll throw in my two

    cents on the extra products-



    Hair Gel- look at the dollar store for it, and buy it for $1



    Shampoo & Conditioner- Buy it on sale only, and with a coupon. Stock

    up on it at that time, so it'll be cheaper.



    Hair Spray- Dollar store



    Lysol Wipes- Use a damp kitchen rag, and fill a spray bottle with a

    bleach/water mix.







    With the grocery items, shop cheap. Don't be afraid of generic. You

    don't have to change your eating habits if you don't want to. I

    know, it's healthier if you do, and cheaper, but everyone has a

    vice.



    Anyway, if it's on sale, stock up. If it's on sale and you have a

    coupon, even better.



    Make weekly meal plans that start off by looking at what you can

    make if you don't buy anything at all. Then, make a list of meals

    you can make if you only need to pick up 1 or 2 items. Lastly, make

    a list of meals you need most of the ingrediants for, and that

    include mostly sale items.



    Stock up on stuff for cheap meals when you can- 2 jars of sauce, and

    a box of noodles will give you 2 saghetti meals for around $3.00.

    Things that require little ingredients, and are cheap are nice

    wallet friendly meals. It's great to have on hand for when you are

    broke.





    CLip coupons, compare prices before shopping, and match coupons with

    sale items. Don't buy stuff you won't eat, but if something you like

    is on sale and you normally don't splurge, and you have a coupon-

    splurge.



    Sometimes, brand names ARE cheaper than generics, but usually only

    if they are on sale. If a can of soup is normally $1.19, and the

    generic is $.99, then go generic. But if the brand name is on sale

    for $.99, and you prefer that brand, get it. It's the same cost. If

    it's on sale for $.99 and you have a coupon for $.30 off 2, then buy

    2. If your coupon doubles, you just got 2 cans of soup for $.69

    each. Not bad! It's almost half price.



    Good luck, and welcome to the board!












  7. #7
    Linda
    Guest

    Default New Member

    Hello Everyone: I just joined this very interesting group. I am Linda

    in Toronto. I hope I can contribute and make new friends.



    My first little tip: If you live in TO, the last Thursday of the

    month Shoppers Drug Mart has 20% discount on items that are not on

    sale. Well, they will often put a lot of things on sale to avoid the

    discount, but its still a good deal. If you spend more than $50 you

    receive a bonus, usually 40 postage stamps or a free dinner at Swiss

    Chalet.



    Getting to my point now; most of the SDM stores now sell groceries. I

    have discovered the milk is already cheaper than the discount

    supermarket; $3.99 for 4 litre compared to $4.69 at No Frills, the

    next cheapest. So, buy your milk on the last Thursday of the month

    and pay $3.19. We buy for the month and freeze it. You can compare

    prices on the things you would normally buy to see if they will save.

    The milk is the big one for me.



    Linda
















  8. #8
    vdjalaber
    Guest

    Default new member

    trying to learn to use this computer and was overjoyed to see the

    budget 101 site. new member too. will keep in touch. big step but

    worth the effort.








 

 
Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •