• Crafts

    Crafts

  • Do it Yourself

    Do it Yourself

  • Gardening and Landscaping

    Gardening

  • Frugal Living Articles

    Frugal Living

  • Gift Ideas

    Gift Ideas

  • Frugal Holidays & Decor

    Holidays

  • Make your own Mixes

    Mixes

  • Money Matters

    Money Matters

  • Recipes

    Recipes

  • Tips and Tricks for Frugal Living

    Tips-n-Tricks

  • Contact Us

    Contact Us

    • Store Bought Products v.s Homemade Counterparts

      Are you getting your money's worth?
      Those who are just beginning on the path of budgeting/ frugal living often get overwhelmed by the idea of making convenience items, rather than purchasing them. The following questions often come up:
      • "How much money can I possibly save?"
      • "Do the homemade recipes work?"
      • "Is it worth it to make your own products?"
      How much money you save depends entirely on what products you decide to make yourself. For instance, how much money are you spending each year on Dishwashing Detergent, are you currently paying 2 - 3 times more than you have to?
      Some Comparisons for you to view:
      Product: Ajax Note: 1oz = 2 Tablespoons



      Size: 21 oz Container
      Price: 99¢ (wal-mart 12/01)
      Cost per Use: 5¢ per use (rounded)
      Uses Per Container: 21

      Product: Borax
      Size: 76 oz





      Price: $3.79 (wal-mart 12/01)
      Cost per Use: 5¢ per use (rounded)
      Uses Per Container: 76 uses per box IF you use it straight, which you don't.
      Product: Electrasol Size: 65 oz box Price: $4.49 (However, this product requires the use of 2 oz per use)


      Cost per Use: 14¢ per use
      Uses Per Container :32.5 Uses
      Product: Arm & Hammer Baking Soda Size: 16 oz box










      Price: .69¢ (wal-mart 12/01)
      Cost per Use: .04¢ per use


      Uses Per Container : 16





      Homemade Scouring Powder v.s Ajax Cleaner
      1 cup baking soda (.32¢)
      1 cup borax (.40¢)
      1 cup salt (.16¢)

      Makes 3 cups = 24 oz.
      Cost .88¢ for 24. 0z
      Uses: 24 uses (2 Tablespoons per oz)



      Ajax: 21 oz Container .99¢
      Gives you 21 Uses (2 Tbl per oz)
      The Homemade Cleaner gives 3 extra uses and is .11¢ cheaper.
      Homemade Dish Detergent v.s. Electrasol Detergent

      Mix and use per dishwasher load:
      1 T. Borax
      1 T. Baking soda
      ( Increase proportion of soda for hard water.)


      For 32 uses (like you were getting from Electrosol)


      16 oz Borax .80¢
      16 oz Baking Soda .69¢


      Cost for 32 loads Homemade Detergent: $1.49


      Cost for 32 loads of Electrosol: $4.49


      The Homemade Detergent is $3.00 Cheaper.


      Article By Liss Burnell – Creator & Designer of Budget101.com, “Digging yourself out of debt when all you have is a spoon” © 2004
      We love to see when you like and share our hard work, but ask that you please follow just a few guidelines.. Use one photo of the finished product on your site and provide a link back to my original post. If you feature a photo from my post, it may not be accompanied by the project/recipe tutorial, whether in my own words as it originally appeared or paraphrased. Always feel free to share photos and links on Pinterest, as it will route back to the original post. Budget101.com is protected under copyright laws. If you any questions or would like to notify me that you’re sharing a post, please email me at liss @ budget101.com

      FYI- Login to CommentHave something you'd like to add? Register & Login to add your own comments, thoughts, questions or suggestions.

      As always, Registration is Free!





    • Google+ Pinterest Twitter youtube Facebook

      More on Money & Finances:

      quapawmom

      Grocery budget & WIC

      This is probably a dumb question but when figuring my budget should I calculate in what I would have spent on items I get from WIC? It totals nearly $60/month. Im trying to get our budget down to $50...

      quapawmom 08-20-2014 04:01 PM Go to last post
      Grinandbearit

      Re: help! need ideas to make a little quick cash before a move!!

      Yes Ebay can be a good option for emergency money, but only if you have a Paypal account and a Paypal credit card. Otherwise, the money wouldn't be available to you for a few days.

      Grinandbearit 08-16-2014 10:10 AM Go to last post
      Angie192

      Re: Only $10 to buy food

      Wish I could plan ahead this well. I guess I'll just keep on trying, practice makes perfect as they say.

      Angie192 08-16-2014 01:32 AM Go to last post
      bethaliz6894

      Re: Price book on Smart phones

      I have recently found another app that is really nice for price checking, it is called sharky shopping. you can add different stores and different sizes and it figures out to a common item. so if...

      bethaliz6894 08-15-2014 08:01 PM Go to last post
      jemcdlv

      Re: help! need ideas to make a little quick cash before a move!!

      Sell some things on EBay. I've done that with CD s, jeans, etc.

      jemcdlv 08-15-2014 12:15 PM Go to last post

    (C) Melissa 'Liss' Burnell & Budget101.com 1995-2014
    Material from www.Budget101.com may not be copied or distributed, or republished, uploaded, posted, or transmitted in any way, without the prior written consent of Budget101.com, EXCEPT: you may print recipe pages for your personal, non-commercial home use only, provided you do not delete or change any copyright, trademark, or other proprietary notices. Modification or use of the materials for any other purpose violates Budget101.com's intellectual property rights.
    Site Design is Created from a Modified Style Originally Created by Miner Skinz

    Complete Frugal Living Resource ©