• Crafts

    Crafts

  • Do it Yourself

    Do it Yourself

  • Gardening and Landscaping

    Gardening

  • Frugal Living Articles

    Frugal Living

  • Gift Ideas

    Gift Ideas

  • Frugal Holidays & Decor

    Holidays

  • Make your own Mixes

    Mixes

  • Money Matters

    Money Matters

  • Recipes

    Recipes

  • Tips and Tricks for Frugal Living

    Tips-n-Tricks

  • Contact Us

    Contact Us

  • + Reply to Thread
    Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
    Results 1 to 8 of 29

    Thread: Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

    1. #1
      Maria Jewlz
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale. A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've never made it, so I just want to know if I'm really going to save money. I figured someone has already been through this exercise....Thanks!!

       
      Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. Try it now.


    2. #2
      Kelly Weyd
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      I can usually get my liquid on sale, and with a coupon for a reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency washer and only use around 2 tsp.or a bit moreper load. A big bottle of liquid detergent (200 oz.) usually lasts me 6 months or longer. So I would really interested to know too. Kelly

      Maria Jewlz <waiting_4_n_angel@yahoo.com> wrote: <BLOCKQUOTE class="replbq" style="BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid;"> Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus store bought? I can usually
      buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid) for $1.99 on sale. A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing soda, vinegar, etc. Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've never made it, so I just want to know if I'm really going to save money. I figured someone has already been through this exercise....<WBR>Thanks!! <HR SIZE="1"> Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. Try it now. </BLOCKQUOTE>


      &#32;
      Looking for last minute shopping deals? Find them fast with Yahoo! Search.


    3. #3
      mem68
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


      I did not like the home md liq washer detergent. Not cost effective for me, storage problem,and a mess to mk .
      I too, buy store bought fot $1.99 ea,1/2 it w/ water = $1/gallon. This is what works for me and I am frugal to where my kids (3 in their 40s)laugh at me. They say,"mom,are you still counting your money.?"
      But I think the joke is on them because they have their homes paid for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather around the fire at nite and count their money.LOLOL
      [quote]
      <DIV style="FONT: 10pt arial;">----- Original Message -----
      <DIV style="BACKGROUND: #e4e4e4;FONT: 10pt arial;">From: Kelly Weyd
      <DIV style="FONT: 10pt arial;">To: Budget101_@yahoogroups.com
      <DIV style="FONT: 10pt arial;">Sent: Tuesday, January 15, 2008 7:17 PM
      <DIV style="FONT: 10pt arial;">Subject: Re: Budget101.com : Cost of Homemade Detergent versus Store Bought


      I can usually get my liquid on sale, and with a coupon for a reasonable price.......liquid Arm & Hammer. I have a high efficiency washer and only use around 2 tsp.or a bit moreper </BLOCKQUOTE>



    4. #4
      Liss
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3c.org/TR/1999/REC-html401-19991224/loose.dtd">
      <SPAN class="609301516-16012008"><FONT face="Century">>>But I think the joke is on them because they have their homes paid for,use coupons,garden,<WBR>shop garage sales,Goodwill, do their own car and home maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather around the fire at nite and count their money.LOLOL<<</SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008"></SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008">OMG, this is SO funny! You Go Mom! That's just a riot.</SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008"></SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008">In answer to the thread, if you don't use coupons at all, then Yes, it can be more frugal to Make your own Detergent. But lately, I've gotten Very handy using coupons and have been getting Great deals on laundry detergent for .25- .50 a Bottle for Brands like ALL, Purex, Tide, and Biz.</SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008"></SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008">For me, my days of making my own detergents are gone. I did have this comparison on the site www.budget101.com under Dare to Compare. You can find it using the search.</SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008"></SPAN>
      <SPAN class="609301516-16012008">~Liss</SPAN>



    5. #5
      herberkids3
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      I've never made it up, but in theory, all the ingrediants make up

      more than the store bought. Personally, I prefer store bought, but I

      don't have the time to mess around with trying to make it.



      Heather



      --- In Budget101_@yahoogroups.com, Maria Jewlz

      <waiting_4_n_angel@...> wrote:

      >

      > Has anyone done a cost comparison of homemade detergent versus

      store bought?

      >

      > I can usually buy 128 oz. laundry detergent (we prefer liquid)

      for $1.99 on sale.

      >

      > A bar of fels naptha is around $1.25. Then, there's washing

      soda, vinegar, etc.

      >

      > Has anyone done the math to see if it's really a bargain? I've

      never made it, so I just want to know if I'm really going to save

      money. I figured someone has already been through this

      exercise....Thanks!!

      >

      >

      > ---------------------------------

      > Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo!

      Mobile. Try it now.

      >










    6. #6
      Bridget
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      Ok, this is my FIRST post ever for you guys, but I had to chime in. I read stuff

      everyday and

      just sit quietly. Just wanted to say HI and that's great that you instilled in

      them good frugal

      habits That is what I'm struggling with! I'm Bridget from a small lil town in

      PA, I'm 25

      and live at home but pursuing my masters. Honestly I want to stay in my lil

      town. However

      the issue comes in $. IT is small aka no walmart etc. We have 2 franchises

      Subway and

      Giant Eagle. The Mellons that own Mellon bank kinda run the town that way so

      that it

      keeps the lil town flavor. The joke is that anyone that lives here doesn't

      really shop here.

      The prices are all jacked up high usually. I only shop sales or for a special

      occasion or

      deal. I try to be frugal but I stink at it. I have expensive taste and was

      raised as an only

      child (to some spoiled, BUT NEVER a brat) I knew that I was blessed. However, I

      was not

      taught how to manage money hardly at all. I am a coupon cutter, deal finder, and

      if I order

      something it is normally on clearance or sale or I have deals to get freebies

      with it. I just

      love to find out deals and freebies and thrive on that. I am working on the

      whole grocery

      bill thing, that is what kills me. I love natural/organic food too. I just need

      guidance and

      that is what I get out of Budget 101 and you all.



      --- In Budget101_@yahoogroups.com, "Liss" <liss@...> wrote:

      >

      > >> But I think the joke is on them because they have their homes paid

      > for,use coupons,garden,shop garage sales,Goodwill, do their own car and home

      > maintaince,freeze their produce,kill hogs ea winter etc. and prob gather

      > around the fire at nite and count their money.LOLOL<<

      >

      > OMG, this is SO funny! You Go Mom! That's just a riot.

      >

      > In answer to the thread, if you don't use coupons at all, then Yes, it can

      > be more frugal to Make your own Detergent. But lately, I've gotten Very

      > handy using coupons and have been getting Great deals on laundry detergent

      > for .25- .50 a Bottle for Brands like ALL, Purex, Tide, and Biz.

      >

      > For me, my days of making my own detergents are gone. I did have this

      > comparison on the site www.budget101.com under Dare to Compare. You can find

      > it using the search.

      >

      > ~Liss

      >












    7. #7
      armstrca
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought



      <SPAN class="539573016-16012008"><FONT face="Comic Sans MS" color="#008080">I use a combo. 1st off, I just use powder. So I mix up a small box of 1/2 & 1/2 of washing soda and borax. Fill my scoop 2/3rds up with it, fill the rest of it up with commercial laundry soap. My commercial soap lasts several months. My clothes get clean, and at a much cheaper cost then just using the commercial stuff.</SPAN></P>



    8. #8
      Kelly Weyd
      Guest

      Default Cost of Homemade Detergent versus Store Bought

      I like the idea of mixing the two!!!!! kelly

      armstrca <carmstr1@ems.jsc.nasa.gov> wrote: <BLOCKQUOTE class="replbq" style="BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid;"> <SPAN class="539573016-16012008"><FONT face="Comic Sans MS" color="#008080">I use a combo. 1st off, I just use powder. So I mix up a small box of 1/2 & 1/2 of washing soda and borax. Fill my scoop 2/3rds up with it, fill the rest of it up with commercial laundry soap. My commercial soap lasts several months. My clothes get clean, and at a much cheaper cost then just using the
      commercial stuff.</SPAN> </BLOCKQUOTE>


      &#32;
      Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. Try it now.


    + Reply to Thread
    Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

    Tags for this Thread

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts

    (C) Melissa 'Liss' Burnell & Budget101.com 1995-2014
    Material from www.Budget101.com may not be copied or distributed, or republished, uploaded, posted, or transmitted in any way, without the prior written consent of Budget101.com, EXCEPT: you may print recipe pages for your personal, non-commercial home use only, provided you do not delete or change any copyright, trademark, or other proprietary notices. Modification or use of the materials for any other purpose violates Budget101.com's intellectual property rights.
    Site Design is Created from a Modified Style Originally Created by Miner Skinz

    Complete Frugal Living Resource ©