Is Homemade Cheaper: Wheat Bread

  • Is Homemade Cheaper: Wheat Bread

    Here is my take on a loaf of whole wheat bread... I don't know what it costs you at the day old store, but this is what a 2lb loaf made by me costs.


    1 1/2 cup warm water - free
    1 tbsp vegetable oil - .04
    3 tbsp sugar - .01
    2 1/4 cups whole wheat flour .11
    1 1/4 cups white flour .6
    1/3 cup vital wheat gluten .10
    1/2 tsp salt - $.01
    2 tsp dry yeast .10


    total cost for 2lb fresh loaf is about $.43.... And this really surprised me too, since I had never taken the time to figure it out. It would be less for white bread, since you don't need to add the vital wheat gluten or the whole wheat flour, and I usually use less yeast.


    Hope this helps.


    Sheila K, AZ

    .

    Print Friendly and PDF

    Comments 4 Comments
    1. DorofromKs's Avatar
      DorofromKs -
      Thanks for the recipe.
    1. Napergal's Avatar
      Napergal -
      I am assuming this is for the bread machine?
    1. catipuss's Avatar
      catipuss -
      Quote Originally Posted by DorofromKs View Post
      Thanks for the recipe.
      This recipe sounds a lot like the quantities my bread-maker would use, so I will try it in the bread-maker on the dough cycle.thank you for the recipe;it does sound really good.I make our bread in the bread-maker most of the time and it is definitely cheaper.
    1. tkts4u's Avatar
      tkts4u -
      Cheaper and tastes better than store bought.
    Comments Leave Comment

    Click here to log in Or Click Here to Register for Free

    What's the LAST Name of the Current US President

    📢 All Article comments are moderated to prevent 💩